Podle plánů stanovených organizátory akce účinkující v letošním ročníku soutěže Eurovision Song Contest v Nizozemsku zazpívají naživo. Výkonný producent Martin Österdahl pro BBC řekl, že pro účastníky bude nezbytné přicestovat do Rotterdamu.
„Toto není prázdninový výlet, ve skutečnosti jde o práci, kterou je třeba odvést,“ řekl Österdahl a dodal, že o případném živém publiku ještě musí být rozhodnuto. Soutěž byla minulý rok zrušena z důvodu pandemie covidu-19.
Soutěž se má konat v Rotterdamu v květnu tohoto roku. Nizozemský zpěvák Duncan Laurence zvítězil v soutěži v roce 2019 s písní Arcade.
V rozhovoru pro BBC Österdahl prohlásil, že nejnovější plány vychází z jednání s organizátory dalších nadnárodních akcí. „Byli jsme v úzkém kontaktu s organizacemi, jako je Formule 1, tenisová tour, golfové asociace, a poučili jsme se z nejlepších zkušeností,“ konstatoval. „Srovnávali jsme naše plány s těmi, které má IOC (Mezinárodní olympijský výbor).“
Výkonný producent Eurovize rovněž poznamenal, že ještě není rozhodnuto, zda by se přímého přenosu měli zúčastnit diváci. Organizátoři však věří v podmínky, které umožní konání co nejtradičnější verze soutěže.
„Doufejme, že budeme mít nějaké publikum,“ dodal Österdahl s tím, že přítomnost publika má obrovský vliv na atmosféru celého programu.
Podle jeho slov budou delegace menší než obvykle a organizátoři zavedou nezbytná bezpečnostní opatření. Moderátoři Eurovize budou podle plánů vysílat z větraných komentátorských stanovišť.
Pořadatelé Eurovize soutěžící dříve požádali, aby svá živá vystoupení natočili, přičemž videa budou použita, pokud by umělci kvůli pandemii nemohli cestovat nebo byli nuceni odebrat se do karantény.
Letos se vrátí účinkující ze všech 41 zemí, které měly soutěžit v roce 2020. Všichni však musí vystoupit s novou skladbou.
Pandemická situace se napříč Evropou různí
Ve většině evropských zemí klesá počet nových případů covidu-19, v některých však dochází k nárůstu počtu infekcí jako v České republice.
Protipandemická opatření včetně omezení cestování a požadavků na podstoupení karantény byla v zimním období v mnoha nejvíce postižených zemích zpřísněna, některá opatření již nicméně řada států ruší.
Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse Nizozemsko od začátku pandemie zaznamenalo více než 1,1 milionu případů covidu-19 a 15 824 souvisejících úmrtí.