Atény a Ankara ve východním Středomoří vedou spor o práva na těžbu nerostného bohatství. Prozatím se neumí shodnout na průmyslové a hospodářské hranici.
Uprostřed období napjatých vztahů s Tureckem začalo Řecko se SAE ve zmíněné oblasti společné cvičení leteckých sil.
Cvičné lety se začaly v pátek, den poté, co SAE dokončili přesun devíti stíhaček F-16 a čtyř dopravních letadel na řeckou leteckou základnu na ostrově Kréta .
Během eskalujícího sporu mezi Řeckem a Tureckem uskutečnily oba státy v ostatních týdnech ve východním Středomoří už několik vojenských cvičení.
Turecko obviňuje Řecko, že se snaží ukořistit výhodnější postavení v případě nalezišť na jeho úkor.
Ankara tvrdí, že hranice by se měla nacházet mezi řeckou a tureckou pevninou a neměly by se brát v úvahu řecké ostrovy. Řecko má tisíce ostrovů a ostrůvků, z nichž je obydlených přibližně dvě stě.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan poznamenal, že řecký ostrov se nachází jen dva kilometry od tureckého pobřeží a až 580 kilometrů od řecké pevniny. Atény namítají, že požadavek Turků je porušením mezinárodního práva.
Ve snaze zmírnit napjaté vztahy přijel tento týden do oblasti i šéf německé diplomacie Heiko Maas. Obě strany vyzval k dialogu a upozornil, že „jakákoliv jiskra může vést ke katastrofě„. Maasova návštěva předcházela setkáním ministrů zahraničí EU v Berlíně, kde se v pátek diskutovalo o Turecku. Maas v předstihu avizoval, že „slovo Řecka bude mít zvláštní význam„.
EU na setkání vyzvala Turecko, aby okamžitě zastavilo vrtné práce ve sporných vodách Středozemního moře a nařídila svým členům, aby sestavili tzv. černou listinu tureckých představitelů zapojených do výzkumné činnosti v oblasti.
Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell uvedl, že v případě Turecka by mohli přistoupit k prodloužení dosavadních sankcí, mezi které patří zmrazení majetku a zákaz cestování do EU. Pokud Turecko nesplní požadavek EU na summitu v Bruselu ve dnech 24. – 25. září, může unie přistoupit k uvalení dalších sankcí.