Úřady v pátek doporučily obyvatelům Kyjeva zdržovat se ve vnitřních prostorech a zavírat okna kvůli znečištění ovzduší. V okolí hlavního ukrajinského města se rozhořely požáry. Kyjev se dnes dostal na první místo v databázi nejznečištěnějších velkých měst aktualizované v reálném čase švýcarskou společností IQAir. Informovala o tom agentura AP a server Euronews.
Obyvatelé Kyjeva se dnes podle AP probudili do hustého smogu. Ukrajinské ministerstvo životního prostředí a přírodních zdrojů vydalo varování před intenzivním znečištění ovzduší v důsledku požárů v okolí metropole a nadprůměrných teplot.
Kyjev se v jedné chvíli ocitl na prvním místě databáze IQAir sledující míru znečištění ovzduší ve velkých městech. Ministerstvo doporučilo veřejnosti zdržovat se ve vnitřních prostorech a zavírat okna, pít hodně vody a používat čističky vzduchu.
The city woke up to thick smog and the rancid smell of blazing fires. https://t.co/kV4Vq6HfLK
— Euronews Green (@euronewsgreen) September 20, 2024
Během dne se Kyjev v databázi propadl na nižší pozici, situace se tedy zlepšila. Lesní požáry byly hlášeny v okrese Vyšhorod asi 20 kilometrů od Kyjeva. Ve vzduchu byly podle ukrajinských úřadů vysoké koncentrace prachu, sazí a kouře.
V některých částech města dosáhly úrovně znečištění ovzduší maxima na stupnici IQAir. Klimatické změny způsobené lidským spalováním fosilních paliv přímo za lesní požáry nezodpovídají, avšak úzce s nimi souvisejí.
Nebezpečné jemné částice
Vegetace, stromy i půda ztrácejí vlhkost, zatímco se otepluje vzduch. To vede ke zvýšeným rizikům požárů. Komplikace při jejich likvidaci pak často způsobuje silný vítr, jenž slouží jako palivo pro oheň a pomáhá ho rozšiřovat na suchou zeleň.
Znečištěné ovzduší může být patrné i mnoho kilometrů daleko od ohnisek požárů. Kouř představuje riziko pro lidské zdraví hlavně kvůli přítomnosti jemných částic PM2,5. Při krátkodobé expozici mohou způsobit respirační problémy.
Při dlouhodobém vdechování však působí nepříznivě na srdce a plíce, což v nejhorších případech vede až ke kardiovaskulárním a plicním chorobám. Znečištění ovzduší částicemi PM2,5 každý rok po celém světě zabije asi 9 milionů lidí.
Kvalitu ovzduší v Kyjevě však zhoršují i nadprůměrně vysoké podzimní teploty. Tou dobou se tam podle Euronews nacházela předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen na jednání o další pomoci obranného úsilí Ukrajiny.