Po dvou měsících přísného lockdownu oznámily úřady v Šanghaji rozvolnění opatření pro podniky. Od 1. června by se měla zmírnit „nerozumná nařízení“ omezující firmy a továrny. Vedení města zveřejnilo také plány na podporu tamní ekonomiky. Není však dosud jasné, kdy budou moct obyvatelé města opustit své domovy. Informoval o tom server BBC a ABC.
Šanghajské podniky se od středy 1. června dočkají rozvolnění opatření proti šíření koronaviru. Po dvou měsících přísného lockdownu zaznamenaly tamní úřady pokles denní nákazy ze 170 na 122 případů. Podle místostarosty Šanghaje Wu Qing se proto zmírní „nerozumná nařízení“ omezující produkci továren a chod firem. V pondělí o tom informoval server BBC. Rozvolňovat se postupně mají opatření také v Pekingu.
Společnosti například nebudou muset být napsány na takzvaném „bílém seznamu“, aby mohly začít znovu fungovat. Není však jasné, kdy budou do práce ze svých domovů propuštěni také zaměstnanci. Většina obyvatel města Šanghaj totiž zůstává v izolaci, nejezdí ani veřejná doprava a obchody jsou i nadále zavřené. Město rovněž oznámilo plán s 50 body na znovuobnovení tamní ekonomiky.
Vedení města také například firmám dovolí opozdit se v platbách pojištění nebo nájmu. Banky dále obnoví půjčky pro malé a středně velké podniky. Online platformy a obchodníci z kulturního, turistického a fitness odvětví si pak budou moct zažádat u tamních úřadů o podpůrné vouchery. Město Šanghaj také například urychlí schvalování nových stavitelských projektů.
Lockdown v Šanghaji omezil i provoz mezinárodních podniků
„Noste na veřejnosti roušky, neshromažďujte se a udržujte si sociální vzdálenost,“ doporučil obyvatelům Šanghaje dle serveru ABC zástupce ředitele tamní Zdravotní komise Zhao Dandan. Lockdown v Šanghaji zapříčinil v uplynulých měsících zpomalení světové ekonomiky. Město je totiž finančním, obchodním a přepravním centrem s asi 25 miliony obyvatel.
Uzávěra tak narušila například i tamní produkci vozů Volskwagen nebo Tesla. Zaměstnanci se totiž často do továren nemohli dostat. Většina obyvatel města pak v lockdownu trpěla nedostatkem jídla nebo zdravotnické péče. Dlouhá izolace začala také doléhat na jejich psychické zdraví.
Přísná strategie „nulového Covidu-19“ je specifická pro vládu čínského prezidenta Xi Jinpinga. Podle něj zavedení totálních uzávěr zabraňuje zahlcení zdravotnického systému a zachraňuje životy. Systém však nabourala vlna nakažlivější varianty koronaviru omikron. Kritika politiky však není v zemi povolená, především také kvůli nadcházejícím podzimním prezidentským volbám.