Úřady v Šanghaji od pondělí povolí částečnou obnovu aktivit obchodů a provozoven. Oznámili to dnes zástupci radnice. Velká část čínské finanční metropole se od konce března nachází v přísné uzávěře, kvůli které jsou zavřené obchody, restaurace a provozovny služeb; obyvatelům bylo nařízeno, aby nevycházeli z domu. Epidemiologická situace ve městě se ale zlepšuje a úřady mimo oblasti, které jsou v izolaci, v sobotu nezaznamenaly žádný nový případ koronavirové nákazy, uvedla agentura Reuters.
Místostarosta Šanghaje Čchen Tchung uvedl, že od pondělí budou smět v omezeném režimu otevřít supermarkety, obchody, kadeřníci či zeleninové trhy. Obchody a provozovny ale musí přijmout opatření, jež omezí počet zákazníků přítomných v jejich prostorách.
Představitelé radnice neoznámili detaily pondělního uvolnění restrikcí, což u některých obyvatel vzbudilo nedůvěru, uvedla agentura Reuters. Není totiž jasné, zda úřady uvolní i pravidla pro pohyb mimo domov. „My nemůžeme jít ven mimo rezidenční komplex. Otevřít (obchody) mohou, ale stejně se tam nikdo nedostane,“ cituje Reuters jeden z příspěvků na sociálních sítích. Podnik veřejné dopravy v Šanghaji uvedl, že všechny linky metra zůstávají mimo provoz, a není jasné, kdy začnou znovu fungovat.
Během uzávěry obyvatelé Šanghaje mohli nakupovat potraviny a další zboží v elektronických obchodech. Zásobování a dodávky ale vázly kvůli nedostatečnému počtu kurýrů.
V uplynulých týdnech úřady povolily lidem krátké vycházky mimo domov, v některých částech města ale opatření zpřísnily. Například ti, kteří chodí do práce, se nemohou vrátit domů, ale musí bydlet v určených bytech.
Výrazné zlepšení úřady zaznamenaly v méně hustě obydlených částech města. V oblastech, které nejsou v izolaci, nebyly v sobotu zaznamenány nové případy nákazy, což otevírá cestu k postupnému uvolnění opatření. V celém městě, kde žije zhruba 25 milionů lidí, se v sobotu prokázalo na 1400 nových případů nákazy, což bylo méně než v pátek.
Čína prosazuje striktní politiku nulové tolerance v boji proti covidu-19. Ta spočívá v uzávěrách měst a oblastí i při výskytu malého počtu nakažených. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento přístup označila za neudržitelný, což Peking odmítá.