Washington zřejmě zruší omezení, která Ukrajině brání v použití amerických raket dlouhého doletu proti Rusku. Naznačil to sám prezident USA Joe Biden. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Na otázku, zda USA zruší omezení týkající se používání zbraní dlouhého doletu Ukrajinou ve válce proti Rusku, Biden podle Reuters odpověděl, že jeho administrativa „na tom nyní pracuje“.
Reporter: Will you lift restrictions on the use of long-range weapons by Ukraine 🇺🇦?
— Ukraine Battle Map (@ukraine_map) September 10, 2024
US 🇺🇸 President Biden: “We are working that out right now.”
Progress is being made; lifting restrictions would allow the use of ATACMS, Storm Shadow, and SCALP-EG 165km to 550km inside Russia pic.twitter.com/vc7DrtN1vb
Vyhověl by tak opakované žádosti Ukrajiny o uvolnění limitů na zbraně dodávané USA. Podle představitelů Spojených států má Ukrajina v boji s Ruskem svázané ruce.
Rusko se k tomu zatím nevyjádřilo, píše BBC. Prezident Vladimir Putin již dříve uvedl, že taková akce by mohla vést k „velmi vážným problémům“.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken a jeho britský protějšek, ministr zahraničí David Lammy, se nyní připravují na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Blinken uvedl, že jedním z jejich cílů před návštěvou je „vyslechnout si přímo od ukrajinského vedení jejich cíle a co můžeme udělat pro podporu těchto potřeb“.
Blinken a Lammy cestují do ukrajinského hlavního města společně po jednáních v Londýně.
Írán dodávky zbraní Rusku popírá
Během své návštěvy Spojeného království Blinken obvinil Írán z dodávek balistických raket krátkého doletu do Ruska. Uvedl, že by mohly být během několika týdnů nasazeny proti Ukrajincům. Lammy tento krok Íránu označil za „významnou a nebezpečnou eskalaci“.
Rakety pravděpodobně posílí ruský arzenál. Umožní mu zasáhnout ukrajinská města v blízkosti ruských hranic nebo oblasti, které již kontroluje. Rusko zároveň rozmístí své rakety delšího doletu hlouběji na ukrajinském území. Írán ale opakovaně popřel, že by takovéto samonaváděcí zbraně Rusku dodával.
Od února 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, se USA zdráhají dodávat nebo sankcionovat použití zbraní, které by mohly zasáhnout cíle hluboko v Rusku. Obávají se, že by to vedlo k eskalaci konfliktu. Uvolnily však některá omezení týkající se použití takových raket. Umožnily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu k úderu na oblasti podél ruských hranic, odkud střílejí vojáci.
Putin hrozí válkou
Ostatní spojenci Kyjeva rovněž některé zbraně dlouhého doletu dodávají. Ovšem s omezením, jak a kdy mohou být použity uvnitř Ruska, z obavy, že by takové údery mohly vyvolat odvetu. Ta by do války zatáhla země NATO nebo vyprovokovala jaderný konflikt.
Ruský prezident Putin rovněž na začátku tohoto roku varoval, že útoky Ukrajiny na Rusko západními raketami mohou vyvolat globální válku. „Neustálá eskalace může vést k vážným následkům,“ řekl v květnu. „Chtějí snad vyvolat globální konflikt?“
Dodal, že odpovědnost za případné údery uvnitř ruského území ponesou západní dodavatelé zbraní. A to i v případě, že údery provedou ukrajinské síly.