Spojené státy podle informací médií požadují po Ukrajině kromě vzácných kovů také kontrolu nad důležitým plynovodem, který slouží k přepravě ruského plynu do Evropy. Přední kyjevský ekonom pro list The Guardian označil nejnovější postoj vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa za šikanu ve stylu koloniálních velmocí. Představitelé USA a Ukrajiny se v pátek sešli, aby projednali novou podobu návrhu Bílého domu na dohodu o nerostných surovinách.
Trump požaduje, aby Ukrajina výměnou za zbraně dodané za předchozí administrativy Joea Bidena předala USA své přírodní zdroje jako určitou formu „kompenzace“. Ukrajina americkou pomoc potřebuje, protože se od roku 2022 brání rozsáhlé vojenské agresi sousedního Ruska.
#FPWorld: The US has reportedly asked Ukraine to hand over control of a key pipeline used to carry Russian gas to Europe as both nations discuss a much-anticipated minerals deal.https://t.co/Ircfgt4LyK
— Firstpost (@firstpost) April 13, 2025
Rozhovory se však podle médií, která se odvolávají na informované zdroje, stávají stále vyhroceněnšími. Nejnovější americký návrh je „maximalističtější“ než původní verze z února, která navrhovala, že Washington získá vzácné kovy za 500 miliard USD (11,1 bilionu Kč) a také ropu a plyn. Nejnovější dokument obsahuje požadavek, aby kontrolu nad plynovodem převzala americká vládní agentura DFC, která finančně podporuje projekty v rozvojových zemích.
Ukrajinská část plynovodu Bratrství vede z města Sudža na západě Ruska do ukrajinského města Užhorod na hranici se Slovenskem. Pak pokračuje dále do Česka a napojuje se také na další evropské plynovody. Plynovod byl vybudován v době Sovětského svazu a je důležitou součástí národní infrastruktury a významnou energetickou trasou. Ukrajina od 1. ledna přerušila dodávky ruského plynu, když vypršela pětiletá smlouva s ruskou státní energetickou společností Gazprom o tranzitu plynu. Země předtím získala stovky milionů eur na tranzitních poplatcích, a to i v době války, upozornil The Guardian.
Ekonom kyjevského institutu Centrum pro ekonomickou strategii Volodymyr Landa uvedl, že Američané chtějí získat co nejvíce. Jejich nátlakové požadavky v „koloniálním stylu“ však podle něj mají v Kyjevě jen malou šanci na přijtetí.
Loni na podzim ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl, aby USA získaly přístup k nedostatečně rozvinutému ukrajinskému nerostnému sektoru. Předpokládal dohodu, podle které by nová nastupující Trumpova administrativa dodávala Ukrajině zbraně výměnou za budoucí zisky ze společných investic. Trump odmítl poskytnout bezpečnostní závazky nebo vojenskou podporu, ale nerostné suroviny chce. Minulý týden si stěžoval, že se Zelenskyj snaží z dohody vycouvat a dodal, že ukrajinský prezident bude mít velké problémy, pokud nepodepíše.
Zelenskyj ve čtvrtečním rozhovoru s novináři uvedl, že je připraven uzavřít dohodu o modernizaci své země, ale že Ukrajina může souhlasit pouze tehdy, pokud bude mezi oběma zeměmi rovnost a příjmy se budou dělit půl na půl.