Nový premiér Grónska Jens-Frederik Nielsen, který se ujal úřadu v pátek, jasně odmítl iniciativu Spojených států, které by Grónsko rády získaly pro sebe. Informuje o tom Euronews, Reuters a další servery.
„Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně. USA tohoto nedocílí,“ prohlásil Nielsen v neděli v reakci na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta J. D. Vance. Oba přední politici USA několikrát řekli, že chtějí ostrov pod správou Dánska získat pod svou kontrolu.
Greenland PM Jens-Frederik Nielsen: “The United States is not getting it (Greenland). We do not belong to anyone else. We determine our own future.” pic.twitter.com/sUTCGdJa0K
— Open Source Intel (@Osint613) March 30, 2025
„Prezident Trump říká, že Spojené státy ‚získají Grónsko‘. Řeknu to jasně: Spojené státy ho nedostanou. Nepatří nikomu jinému. O své budoucnosti rozhodujeme sami,“ uvedl grónský premiér v příspěvku na Facebooku.
Trump v sobotním rozhovoru pro televizi NBC News zopakoval své přání převzít kontrolu nad Grónskem. „Grónsko dostaneme. Na sto procent,“ řekl moderátorovi. Tvrdil, že existuje velká pravděpodobnost, že USA mohou ostrov získat ‚bez použití vojenské síly‘. „Všechny možnosti jsou otevřené,“ cituje jej Reuters.
Dánsko kritiku odmítlo
Nielsen, 33letý bývalý ministr, složil přísahu v pátek. Jeho středopravicová strana Demokraatit (Demokraté) zvítězila ve volbách na začátku března. Je to strana, která prosazuje nezávislost na Dánsku, k níž by však mělo dojít postupně, a to tak, že se ostrov stane ekonomicky soběstačným. Na své první tiskové konferenci ve funkci lídra vyzval podle Euronews k politické jednotě v boji proti „vnějším tlakům“.
Nielsen složil přísahu jen několik hodin předtím, než zemi navštívila americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem. Druhý muž USA během své návštěvy základny amerických vesmírných sil Pituffik kritizoval Dánsko za to, že neodvádí „dobrou práci“ pro občany Grónska.
„Nedostatečně jste investovali do obyvatel Grónska a do bezpečnostní architektury této krásné země plné úžasných lidí,“ tvrdil Vance. Jeho návštěva Grónska však byla nakonec velmi krátká, protože se nenašel politický představitel, který by byl ochoten ho přijmout.
Vanceovy komentáře se setkaly s kritikou ze strany dánského ministra zahraničí Larse Løkkeho Rasmussena. „Jsme otevřeni kritice. Budu však zcela upřímný, nelíbí se nám tón, jakým je pronášena. Takto se nemluví s blízkými spojenci, přičemž já Spojené státy stále považuji za blízké spojence Dánska,“ prohlásil v sobotu Rasmussen.