Vesmírná loď postavená a pilotovaná texaskou společností Intuitive Machines ve čtvrtek přistála poblíž jižního pólu Měsíce. Jedná se o první přistání USA na povrchu Měsíce po více než půl století a první, kterého kdy dosáhl soukromý sektor. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
NASA přivítala přistání jako významný úspěch v rámci svého cíle vyslat na Měsíc skupinu komerčně provozovaných kosmických lodí. Sama na palubě zakoupila místo pro 6 výzkumných přístrojů.
Počáteční problémy s komunikací po čtvrtečním přistání však vyvolaly otázky, zda vozidlo nezůstalo nějakým způsobem poškozené nebo zablokované.
The United States has landed its First Spacecraft on the Moon since 1972, as “Odysseus” a Nova-C Moon Lander produced by Intuitive Machines equipped with several NASA Science Payloads has Touched-Down tonight near the Moon’s South Pole and is now Transmitting a Faint Signal. pic.twitter.com/QV2FwXmQYV
— OSINTdefender (@sentdefender) February 23, 2024
Šestinohý robotický přistávací modul bez posádky, nazvaný Odysseus, přistál přibližně půl hodiny po půlnoci našeho času. Přistání bylo vysíláno ve společném internetovém přenosu společnosti Intuitive Machines a NASA ze střediska operací mise společnosti.
Završilo ho závěrečné přiblížení a sestup, během nichž se objevil problém s autonomním navigačním systémem kosmické lodi. Ten si vyžádal, aby inženýři na zemi použili neověřené řešení.
Důležitý okamžik pro americký vesmírný program
Po předpokládaném výpadku rádiového spojení také nějakou dobu trvalo, než se podařilo obnovit spojení s kosmickou lodí a určit její osud ve vzdálenosti asi 384 000 kilometrů od Země.
Když se konečně podařilo obnovit spojení, signál byl slabý. To potvrdilo, že modul přistál, ale řídicí středisko mise si podle internetového vysílání nebylo okamžitě jisté přesným stavem a orientací vozidla.
„Co můžeme bezpochyby potvrdit, je, že naše zařízení je na povrchu Měsíce a vysíláme,“ oznámil ředitel mise Tim Crain.
Zaměstnanci společnosti při této zprávě jásali a tleskali. Byl to důležitý okamžik nejen pro komerční využívání vesmíru, ale i pro americký vesmírný program obecně.
Možná existence překážky
Slabý signál však naznačoval, že sonda mohla přistát vedle stěny kráteru nebo něčeho jiného, co blokovalo nebo rušilo její anténu. Uvedl to Thomas Zurbuchen, bývalý vědecký šéf NASA, který dohlížel na vytvoření programu komerčních přistávacích modulů agentury na Měsíci.
„Někdy to může být jen jeden kámen, jeden velký balvan, který překáží,“ řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters.
Takový problém by mohl zkomplikovat hlavní úkol přistávacího modulu, kterým je rozmístění užitečného nákladu a splnění vědeckých cílů, řekl Zurbuchen.
Uskutečnění přistání je „důležitým mezistupněm, ale cílem mise je vědecká práce, získání snímků a tak dále,“ dodal.
Správce NASA Bill Nelson čtvrteční výkon okamžitě ocenil jako „triumf“ a prohlásil: „Odysseus dobyl Měsíc.“
„Spojené státy se vrátily na Měsíc,“ cituje Nelsona BBC. „Dnes poprvé v historii lidstva odstartovala a vedla cestu nahoru komerční společnost, americká společnost. A právě dnešní den ukazuje sílu a slibnost komerčních partnerství společnosti NASA.“
Poprvé od mise Apollo 17
Čtvrteční přistání představovalo první řízený sestup americké kosmické lodi na povrch Měsíce od mise Apollo 17 v roce 1972. Tehdy zde přistála poslední mise NASA na Měsíc s posádkou a astronauty Genem Cernanem a Harrisonem Schmittem.
Doposud na Měsíci přistály kosmické lodě pouze ze čtyř dalších zemí: bývalého Sovětského svazu, Číny, Indie a nejnověji, teprve minulý měsíc, z Japonska. Spojené státy jsou jediné, které kdy vyslaly na povrch Měsíce člověka.
Sonda Odysseus byla vyslána na cestu k Měsíci minulý čtvrtek na vrcholu rakety Falcon 9, kterou vypustila společnost SpaceX Elona Muska z Kennedyho vesmírného střediska NASA na mysu Canaveral na Floridě.