Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli řekl, že Egyptem kontrolovaný hraniční přechod do Gazy bude znovu otevřen. USA spolupracují s Egyptem, Izraelem a OSN, aby přes něj přepravily humanitární pomoc. Informovala o tom agentura Reuters, The Guardian a další servery.
Stovky tun pomoci z několika zemí stojí na egyptském Sinajském poloostrově již několik dní. Čekají na dohodu o jejím bezpečném dodání do Gazy a evakuaci některých držitelů zahraničních pasů přes hraniční přechod Rafah.
Osm letadel naložených pomocí z Turecka, Spojených arabských emirátů, Jordánska, Tuniska a Světové zdravotnické organizace v posledních dnech přistálo na sinajském letišti Al Arish. Podle egyptského Červeného půlměsíce čeká ve městě na povolení ke vstupu do Gazy konvoj více než 100 kamionů.
BREAKING: Rafah border to open from tomorrow morning, Sky News‘ US partner network NBC News reports.
— Sky News (@SkyNews) October 15, 2023
The Embassy of Palestine representative for the Rafah border, has confirmed foreign national Palestinians will be able to use the crossing.https://t.co/PTx5fOf63Y
📺 Sky 501 pic.twitter.com/lbgnEpiNMX
Egypt uvedl, že zesílil diplomatické úsilí o prolomení slepé uličky. „Shromáždili jsme, Egypt shromáždil spoustu materiální podpory pro lidi v Gaze a Rafah bude znovu otevřen,“ řekl Blinken novinářům v Káhiře po rozhovoru s egyptským prezidentem Abd al-Fattáh as-Sísím.
„Zavádíme – s OSN, s Egyptem, Izraelem a dalšími – mechanismus, pomocí kterého dostaneme pomoc k lidem, kteří ji potřebují,“ dodal.
Přísně kontrolovaný hraniční přechod: Většina Palestinců nikdy neopustila Pásmo Gazy
Egypt kontroluje přechod na základě dohody s Izraelem z roku 2007. Dodávky přicházející do Gazy přes Rafah však vyžadují izraelský souhlas, uvádí The Guardian.
V Rafahu se Palestinci pokouší získat povolení opustit Gazu. Většina lidí narozených na území však nikdy neopustila těchto 365 kilometrů čtverečních, získat povolení k odjezdu je extrémně obtížné.
Egypt přísně omezuje otevření přechodu Rafah. Nechal jej zavřený během předchozích izraelských bombardování Gazy v letech 2021, 2014 i 2008. Od roku 2013, kdy začalo období vyhroceného konfliktu mezi egyptskou armádou a džihádisty na Sinajském poloostrově, Egypt výrazně omezil pohyb přes přechod. Zakázal také vstup humanitárním organizacím a novinářům na severní Sinaj. Palestinci obviňují Egypt, že posílil 16letou izraelskou blokádu tím, že v podstatě uzavřel jejich jedinou únikovou cestu z Gazy.
Egyptský prezident: „Izrael reaguje nepřiměřeně“
V neděli Spojené státy jmenovaly zkušeného diplomata Davida Satterfielda zvláštním vyslancem pro humanitární otázky na Blízkém východě. Bude vést americkou reakci na humanitární krizi v Gaze, informoval agentura Reuters.
As-Sísí řekl Blinkenovi, který je na turné po Blízkém východě, že Izrael zahájením svých nejtěžších úderů zareagoval v odvetě za vpád Hamásu nepřiměřeně.
„Reakce přesáhla právo na sebeobranu a změnila se v kolektivní trest pro 2,3 milionu lidí v Gaze,“ prohlásil egyptský prezident ve společném vystoupení. Dodal, že spolupráce je nezbytná pro boj s extremismem, ale také to, že Židé v minulosti na Blízkém východě volně žili.
Izraelské bombardování na straně Gazy u přechodu Rafah do Egypta brání jeho provozuschopnosti, řekl v sobotu CNN egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry.
USA v sobotu upozornily své občany v Gaze, že by se měli přesunout blíže k přechodu pro případ, že by se otevřel. Shoukry dodal, že pokud by cizí státní příslušníci byli schopni překročit hranici, Egypt by jim pomohl s cestou domů.
Dřívější nedělní prohlášení úřadu Sísího, vydané po schůzce Rady národní bezpečnosti, uvedlo, že Egypt odmítá jakýkoli plán na vysídlení Palestinců na úkor jiných zemí a že vlastní bezpečnost Egypta je červenou linií. Stejně jako jiné arabské státy tvrdí, že Palestinci by měli zůstat na svých územích.