USA zastaví pandemickou politiku, která umožňovala rychlé vyhoštění migrantů kvůli obavám z šíření covidu-19. Informuje o tom BBC.
Strategie známá jako Hlava 42 skončí po více než dvou letech 23. května. V pátek to oznámilo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Trumpovu politiku, jejímž cílem bylo zastavit šíření viru v zařízeních pro zadržování migrantů, dvakrát prodloužil prezident Joe Biden. V rámci této politiky bylo vyhoštěno více než 1,7 milionu lidí.
Biden byl pod tlakem své strany, aby kontroverzní příkaz ukončil. Demokraté tvrdili, že jeho přínos pro veřejné zdraví nepřevážil nad poškozováním práv migrantů.
Nařízení, které v březnu 2020 schválil bývalý prezident Trump, umožňuje americkým úřadům vyhostit migranty žádající o azyl. A ti bez možnosti se bránit. Výjimku mají děti a některé rodiny.
Joe Biden se zavázal, že během svého působení v úřadu zvrátí Trumpovu imigrační politiku. CDC za jeho vlády však prodloužilo platnost hlavy 42 v srpnu 2021. Poté se tak stalo v lednu, kvůli variantě delta a omikron.
V pátek CDC uvedlo, že je připraveno tuto politiku zrušit vzhledem k současným příznivějším vyhlídkám v oblasti veřejného zdraví a po konzultaci s ministerstvem vnitřní bezpečnosti.
„Po zvážení současných podmínek v oblasti veřejného zdraví a zvýšené dostupnosti nástrojů pro boj s covidem (jako jsou vysoce účinné vakcíny a terapeutika) ředitel CDC rozhodl, že nařízení pozastavující právo zavlékat migranty do Spojených států již není nutné,“ prohlásil úřad.
Někteří politici varují před nárůstem migrantů
Obhájci práv přistěhovalců tento krok ocenili. Páteční oznámení znamenalo „významný den pro aktivisty za práva přistěhovalců, imigranty a uprchlíky na celém světě“, uvedla demokratická kongresmanka Pramila Jayapal. Murad Awawdeh z New York Immigration Coalition to označil za „dlouho očekávaný“ krok.
Republikáni – a někteří demokraté – však varovali, že zrušení hlavy 42 by mohlo vést k nárůstu počtu migrantů na americko-mexické hranici.
James Comer, republikánský kongresman z Kentucky, označil tento krok za „bezohledný“. Demokratičtí senátoři Mark Kelly a Kyrsten Sinema z pohraničního státu Arizona uvedli, že jsou skeptičtí k tomu, že existuje plán, jak řešit žádosti migrantů na hranici.
Ministr vnitřní bezpečnosti v pátek uvedl, že jeho úřad má strategii, jak „zvládnout případný nárůst počtu migrantů, se kterými se setkáme na naší hranici“.