Panamský prezident José Raúl Mulino obvinil Spojené státy ze šíření „lží a nepravd“ poté, co americké ministerstvo zahraničí prohlásilo, že americká vládní plavidla již nemusí platit poplatek za průjezd Panamským průplavem. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
„Odmítám tento způsob řízení bilaterálních vztahů na základě lží a nepravd,“ reagoval Mulino na středeční prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Podle BBC uvedl, že požádal svého velvyslance ve Washingtonu, aby podnikl „rozhodné kroky“ k odmítnutí tohoto tvrzení, a označil ho za „prostě a jednoduše nepřijatelné“.
Panama's president hits back at US 'lies' about free canal access
— FRANCE 24 (@FRANCE24) February 6, 2025
➡️ https://t.co/CyPgNd74Ud pic.twitter.com/6Nb3VWS1VB
Mulino dodal, že americká vládní plavidla, včetně lodí námořnictva, platí „šest až sedm milionů dolarů ročně“ za právo průjezdu. „Není to tak, že by mýtné za průplav rozbíjelo ekonomiku Spojených států,“ dodal.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio mezitím tvrzení svého ministerstva odvolal. Poplatek pro americká plavidla označil za „absurdní“ vzhledem ke smlouvě, která zavazuje USA k ochraně průplavu v případě jeho napadení.
Zavřou kanál Číňané?
Americký prezident Donald Trump od svého nástupu do funkce opakovaně vyjádřil přání získat nad vodní cestou kontrolu a nevyloučil ani to, že by jej velmoc ovládla silou. S Mulinem se má teprve setkat.
Panamský průplav je 82 kilometrů dlouhý průplav, který spojuje Atlantický a Tichý oceán napříč středoamerickou zemí. Všechna plavidla musí za průjezd vodní cestou platit poplatek podle velikosti a typu, ale americké lodě mají přednostní právo průjezdu.
Úřad Panamského průplavu (ACP) rovněž vydal prohlášení, v němž uvedl, že „neprovedl žádnou úpravu“ mýtného, a dodal, že je otevřen navázání dialogu.
Jak píše Reuters, tyto komentáře pravděpodobně vystupňovaly napětí mezi oběma zeměmi poté, co americká strana zmínila pokrok ve vojenské spolupráci a v boji proti údajnému čínskému vlivu na průplav.
Po setkání Rubia a Mulina Panama oznámila, že neobnoví své členství v čínském programu budování infrastruktury, známém jako iniciativa Pásmo a cesta. Rubio tento krok uvítal a označil jej za „velký krok vpřed“, ačkoli Panama popřela, že by toto rozhodnutí bylo učiněno na žádost USA.
Trump vyjádřil obavy, že by Čína mohla v případě krize průplav pro USA uzavřít, což Panama i Čína důrazně popřely. Ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien prohlásil, že partnerství s Panamou „přináší výsledky“, a vyzval zemi, aby „odolala vnějším zásahům“.