Americký prezident Joe Biden přivítal ve čtvrtek v Bílém domě na státní návštěvě keňského prezidenta Williama Ruta. Přislíbil vůdci jedné z nejsilnějších afrických demokracií nové partnerství v oblasti technologií, bezpečnosti a oddlužení. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Ruto je první státní návštěvou afrického prezidenta v Bílém domě od roku 2008. Toto gesto poukazuje na důležitost kontinentu, na němž žije miliarda lidí a který udržuje úzké obchodní vztahy s Čínou. V agendě Washingtonu se však řadí až za války na Ukrajině a v Gaze.
Kdysi by byl Ruto nepravděpodobným kandidátem na slavnostní přijetí v Bílém domě s takovou pompou a ceremoniálem, upozorňuje BBC. Mezinárodní trestní soud ho obvinil ze zločinů proti lidskosti v souvislosti s násilnostmi, které následovaly po keňských volbách v roce 2007. Případ však ztroskotal a Ruto se od té doby znovu stal nepostradatelným partnerem USA.
On behalf of myself and Jill, the Vice President and Second Gentleman, and the American people –
— President Biden (@POTUS) May 23, 2024
It’s an honor to welcome President Ruto and First Lady Ruto to the White House to celebrate 60 years of partnership between Kenya and the United States. pic.twitter.com/Nmur6CCUSB
Ve čtvrtek večer byl Ruto čestným hostem na okázalé státní večeři, na kterou dorazila celá řada hostů. Od zpěváka a skladatele Dona McLeana přes komisaře NFL Rogera Goodella, generální ředitele společností Walmart a Pfizer, až po bývalého prezidenta Billa Clintona. Před jídlem krátce vystoupil bývalý prezident Barack Obama, jehož otec pocházel z Keni.
Hlavní spojenec mimo NATO
„Možná nás dělí vzdálenost, ale spojují nás stejné demokratické hodnoty,“ řekl Biden, když Ruta vítal na jižním trávníku Bílého domu. Zavzpomínal na své vlastní návštěvy Keni v mládí a vyzdvihl 60 let diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi po získání nezávislosti Keni.
„Moje návštěva se koná v době, kdy je demokracie ve světě vnímána jako na ústupu,“ cituje agentura Reuters Ruta. Ten se předtím s Bidenem setkal soukromě v Oválné pracovně.
„Shodli jsme se na významné příležitosti pro USA radikálně přehodnotit svou strategii a posílit podporu Afriky,“ uvedl Ruto. Biden prohlásil, že Keňu označí za první zemi subsaharské Afriky, která bude hlavním spojencem mimo NATO. Toto označení sdílí Katar, Izrael a dalších 16 zemí.
Biden nedodržel slib navštívit Afriku
Nairobi a Washington spolupracují v oblasti boje proti terorismu v Africe, stability na Haiti a podpory Ukrajiny. Pod vedením Ruta si Keňa vybudovala roli diplomatického a obchodního centra regionu, „kotevního státu“ pro USA. Keňa je také důležitým bezpečnostním partnerem ve východní Africe a potěšila Washington příslibem vyslání keňské policie na Haiti.
Analytici předpokládají, že státní návštěva má částečně kompenzovat skutečnost, že Biden nedodržel svůj vlastní slib navštívit Afriku. Tento slib učinil před dvěma lety na velkém summitu afrických lídrů ve Washingtonu.
Vliv v Africe má Čína a Rusko
Po sobě jdoucí americké vlády prohlašovaly, že chtějí africkým zemím nabídnout udržitelnější a demokratičtější alternativu ke vztahům s Čínou a Ruskem. Washingtonu se však nepodařilo navázat hluboké vazby.
Politická situace na kontinentu se v posledním roce změnila v důsledku řady vojenských převratů, válek a voleb, které poskytly Číně a Rusku větší vliv. Biden doufá, že posílení vazeb s Keňou, která je považována za baštu demokracie v Africe, může pomoci stabilizovat kontinent a podpořit zájmy USA.