Tzv. Equality Act, neboli zákon o rovnosti, Sněmovna reprezentantů prohlasovala poprvé už v roce 2019. Tehdy neprošel přes republikánský Senát, nyní se situace zdá podobná, informuje BBC.
„Práva transgender lidí jsou lidská práva, a Sněmovna to dala dnes jasně najevo, když schválila zákon o rovnosti. Senát by měl nyní udělat to samé,“ tweetoval prezident Joe Biden. Ten ve své kampani kladl na tuto normu zvláštní důraz a slíbil, že ji uvede v platnost, jakmile projde Kongresem. V Senátu mají ale většinu republikáni, pro které tento zákon pošlapává svobodu náboženství. Drtivá většina republikánů ve Sněmovně hlasovala proti zákonu a dá se tak předpokládat, že přes Senát zákon neprojde. Ve Sněmovně zákon podpořili všichni demokraté, ti ale budou v Senátu potřebovat 60 hlasů, a 50 republikánů už dalo najevo, že pro normu hlasovat nebudou.
Zákon rozšiřuje stanovisko Nejvyššího soudu z loňského roku o ochraně některých práv LGBT osob. Nejvyšší soud řekl, že zaměstnavatel, který propustí člověka jen kvůli jeho sexuální orientaci, porušuje lidská práva. Zákon zakazuje diskriminaci sexuálních menšin nejen v pracovním životě, ale i například veřejných službách či při výběru bydlení.
Obhájci zákona tvrdí, že současné normy jsou „slátanina“ a neposkytují sexuálním menšinám dostatečnou ochranu. „Miliony lidí žijí v nejistotě. Potenciální diskriminace ohrožuje jejich bezpečí, jejich každodenní životy i jejich rodiny,“ stojí v prohlášení Human Rights Campaign (Kampaň za lidská práva), která na přijetí zákona tlačí.
Obava z trans sportovců
Naopak konzervativní think-tank Heritage Foundation tvrdí, že přijetím tohoto zákona by se „mainstreamové názory na manželství a biologická fakta ohledně pohlaví staly trestnými podle zákona„. Norma by podle nich také dala nemístnou výhodu transgender sportovcům tím, že by mohli soupeřit se ženami. Tímto argumentem se ohání mnoho republikánských zákonodárců. Největší odpůrkyní zákona je Marjorie Taylor Greenová, kterou už dříve Sněmovna odvolala z výborů pro její extremistické názory. Greenová si v den hlasování před svou kancelář vyvěsila „anti-trans“ vlajku v reakci na „trans pride“ prapor, který naopak vyvěsila demokratická poslankyně Marie Newmanová, která má transgender dceru.
V Americkém kongresu je nyní 11 zákonodárců, kteří se k LGBT proudu hlásí, všichni jsou z Demokratické strany. Podle nejnovějšího průzkumu se 5,6 procenta Američanů identifikuje jako LGBT.