Americký ministr zahraničí Marco Rubio ujistil spojence, že USA zůstanou v NATO. Zopakoval však požadavek Donalda Trumpa, aby členské státy zvýšily výdaje na obranu na pět procent HDP. Informuje o tom Euronews, Reuters a další servery.
Jedna z obav evropských lídrů – tedy že Donald Trump po svém nástupu do Bílého domu může zavelet k vystoupení ze Severoatlantické aliance – se zřejmě nevyplní. Marco Rubio na svém prvním zasedání ministrů zahraničí NATO v Bruselu zdůraznil, že Spojené státy jsou pevně odhodlány alianci podporovat. Zároveň ale podle jeho slov očekávají větší finanční zapojení aliančních zemí, a to zejména z Evropy a Kanady.
The US "is as active in NATO as it has ever been" and it "will remain in NATO," US Secretary of State Rubio says in Brussels standing alongside the alliance’s chief Rutte. Any "hysteria" stating otherwise "is unwarranted." He adds that he’d like to leave here with every NATO… pic.twitter.com/rB5PSib4iC
— Alexandra von Nahmen (@AlexandravonNah) April 3, 2025
„Prezident Trump jasně podpořil NATO. USA v něm zůstanou,“ řekl na zasedání Rubio. „Jsme v rámci NATO úplně stejně aktivní jako kdykoliv jindy,“ poznamenal, přičemž obavy z vystoupení USA označil za hysterii.
Současné minimální výdaje na obranu ve výši dvou procent HDP některé země stále neplní, například Belgie, Itálie a Španělsko. „Rozsáhlé sociální výdaje jsou politicky citlivé, ale válka v Evropě je připomínkou, že vojenská síla je klíčová,“ uvedl ministr zahraničí.
Země, které se vezou, bránit nemusíme, varoval
Česká republika za vlády Petra Fialy alianční závazek splnila, nyní vydává na obranu cca 2,09 procenta HDP. Za realistické vláda považuje zvýšit výdaje na tři procenta v horizontu několika let. Vůdce opozice Andrej Babiš, kterého favorizují předvolební průzkumy, řekl, že Trumpův požadavek na pět procent považuje za nereálný a současná dvě procenta jsou dostatečná.
Rubio nicméně připomněl nedávnou Trumpovu pohrůžku, že USA nebudou bránit spojence, kteří na obranu dostatečně nepřispívají. Připustil, že dosažení pětiprocentní hranice nebude možné okamžitě, ale Spojené státy chtějí vidět konkrétní kroky k posílení obrany NATO už nyní.
Také generální tajemník NATO Mark Rutte upozornil, že evropští členové aliance v posledních letech zvýšili obranné rozpočty nejvíce od konce studené války, ale stále je třeba udělat více. „Celkové výdaje Evropy a Kanady by měly překročit tři procenta HDP,“ prohlásil.
Zároveň dodal, že bezpečnostní hrozby jsou stále propojenější. „Rusko spolupracuje s Čínou, Severní Koreou a Íránem. Potřebujeme jednotnou strategii,“ varoval.
Otázka visí také nad budoucím rozmístěním amerických vojáků v Evropě. Nyní zde působí přibližně sto tisíc amerických vojáků. Někteří členové NATO spekulují, že USA by mohly svou přítomnost snížit o dvacet až padesát tisíc vojáků. Rubio se k této otázce zatím nevyjádřil.
Mark Rutte však zdůraznil, že žádné okamžité stahování není v plánu. „Amerika se musí soustředit na více regionů, ale jakýkoli přesun sil bude koordinovaný,“ ujistil ministry.