Spojené státy zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o příměří v Gaze. Je to již počtvrté, co během konfliktu využily práva veta, aby chránily svého spojence Izrael. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Patnáctičlenná rada hlasovala o rezoluci předložené deseti nestálými členy. Vyzývala k „okamžitému, bezpodmínečnému a trvalému příměří“ a samostatně požadovala propuštění rukojmích.
Robert Wood, zástupce velvyslance USA při OSN, uvedl, že Washington dal jasně najevo, že podpoří pouze rezoluci, která bude výslovně požadovat okamžité propuštění rukojmích jako součást příměří.
„Trvalé ukončení války musí přijít s propuštěním rukojmích. Tyto dva naléhavé cíle jsou neoddělitelně spojeny. Tato rezoluce od této nutnosti upouští, a proto ji Spojené státy nemohly podpořit,“ cituje Wooda agentura Reuters. Podle jeho názoru by navrhovaná verze vyslala Hamásu „nebezpečný signál“.
#BREAKING
— UN News (@UN_News_Centre) November 20, 2024
United States VETOES Security Council draft resolution that would have demanded an immediate, unconditional and permanent ceasefire in Gaza, and the release of all hostages
RESULT
In Favor: 14
Against: 1 (US)
Abstain: 0 pic.twitter.com/BpUj5xhJHE
V Gaze podle OSN hrozí hladomor
Hlasování se konalo v době, kdy podle varování OSN Palestinci v částech severní Gazy „čelí zhoršujícím se podmínkám pro přežití“. Během posledních 40 dní sem nebyla dodána prakticky žádná pomoc, uvádí BBC.
Podle zpráv OSN v oblastech severní Gazy s velkou pravděpodobností hrozí hladomor. Izraelská armáda tvrdí, že její šest týdnů trvající ofenzíva je zaměřena na přeskupování bojovníků Hamásu a že usnadňuje evakuaci civilistů a dodávky zásob do nemocnic.
Na USA se snesla kritika
Po americkém vetu čínský velvyslanec řekl, že se lidé nemohou nezeptat: „Copak životy Palestinců nic neznamenají?“
Francie výsledek hlasování komentovala prohlášením, že mezinárodní humanitární právo je pošlapáváno a jedinou reakcí mělo být okamžité a trvalé příměří. Spojené království uvedlo, že chce ukončit válku, zastavit utrpení v Gaze a zajistit okamžité propuštění všech rukojmích.
Nejostřejší kritika USA však zazněla mimo Radu bezpečnosti. Ředitel organizace Human Rights Watch (HRW) při OSN Louis Charbonneau obvinil Washington, že opět využil svého práva veta, „aby zajistil beztrestnost Izraele, jehož síly pokračují v páchání zločinů na Palestincích v Gaze“.