Americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz v rozhovoru pro televizi Fox News přijal plnou zodpovědnost za přidání šéfredaktora časopisu The Atlantic Jeffreyho Goldberga do chatovací skupiny v aplikaci Signal. Novináře pak podle stanice NBC urazil, čímž si vysloužil ostrou kritiku. Jedná se o další útok americké vlády na demokratická média v zemi. Podle serveru CNN se z USA stává druhé Rusko. Některá konzervativní a pravicová média o bezpečnostním incidentu záměrně mlčí a napadají ta prodemokratická.
„Přijímám plnou zodpovědnost. Já jsem skupinu sestavil,“ prohlásil v rozhovoru pro Fox News poradce Bílého domu pro národní bezpečnost. „Je to trapné. Přijdeme tomu na kloub,“ dodal s tím, že netuší, jak se novinář do chatovací skupiny v Signalu dostal. Následovala jeho ostrá urážka na adresu šéfredaktora The Atlantic. Uvedl, že ho nezná osobně. „Znám ho podle jeho hrozné pověsti,“ uvedl Waltz a označil ho za „spodinu“.
BREAKING: In a stunning moment, National Security Advisor Michael Waltz attempts to pin the blame of the Signal fiasco on "this journalist," who did not invite himself to the group chat, and merely quoted those who did. Disgraceful.pic.twitter.com/TjaxyD8vbb
— Really American 🇺🇸 (@ReallyAmerican1) March 25, 2025
The Atlantic podle NBC označil jeho slova za pokus „znevážit“ a „zdiskreditovat“ časopis, jeho šéfredaktora i jeho zpravodajství. V prohlášení napsal, že se řídí „zjevným návodem zvolených představitelů a dalších osob u moci, které jsou nepřátelské vůči novinářům a právům všech Američanů na základě právního dodatku“ americké úmluvy. Ten garantuje svobodu projevu.
Ještě předtím se pustil do The Atlantic ministr obrany Peter Hegseth. Goldberga označil za „zdiskreditovaného takzvaného novináře, který si udělal kariéru na šíření hoaxů“.
Americký prezident Donald Trump se rovněž nebál využít situace k útoku na svobodný tisk. Uvedl, že nepozval Goldberga do skupiny, The Atlantic je totiž podle něj umírající časopis, který nemá v oblibě.
Útoky na svobodná média
Podle CNN Trumpovy oblíbené televize a internetové stanice o trapasu, jenž vzbudil vlnu kritiky u demokratů, republikánů i bezpečnostních expertů, úspěšně mlčí. Případně z toho obviňují Goldberga. Stejně se k tomu postavily i pravicové zpravodajské weby.
Třeba ranní pořad Fox & Friends se místo bezpečnostního skandálu zabýval tématem deportací. Když nakonec došlo i na tuto kauzu, moderátor Steve Doocy přiznal, že šlo o utajované informace. Konzervativní politická komentátorka Kayleigh McEnany však zpochybňovala Goldberga.
Podobně reagovaly i další konzervativní servery. Snažily se kauzu bagatelizovat a zdiskreditovat Goldberga nebo investigativní žurnalistiku.
Fox News, televize známá jako pro-Trumpovská (Hegseth je její bývalý moderátor), se pokusila zmírnit škody. Moderátor Sean Hannity označil kauzu za „mediální hysterii“. Laura Ingraham se však pustila do levicových médií. Podle ní tento trapas zajímá jenom je. Komentátor Jesse Watters se to snažil zlehčit, když řekl, že každý někdy napsal textovou zprávu nesprávné osobě. Posílat textové zprávy přátelům je však něco úplně jiného než sdílet utajované plány o útoku.
Podle analytiků má konzervativní MAGA mediální bublina nad Trumpem obrovský vliv na to, co jeho administrativa podnikne. Nepříznivé zprávy tyto servery a stanice označují jako „hoaxy“ nebo „dezinformace“ a útočí na „nepohodlná média“. Svoboda projevu a médií tak začíná připomínat klima v Rusku.
Waltz padáka nedostane
Goldberg byl nedopatřením 13. března přizván do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde byli kromě Hegsetha i viceprezident J. D. Vance nebo členové tajných služeb. Stal se tak „nezvaným“ účastníkem plánování úderů na jemenské povstalce, k nimž došlo o dvě hodiny později.
Trump incident bagatelizoval a uvedl, že neměl žádný dopad na samotnou operaci. Goldberga podle něj přidal do skupiny Waltzův asistent. Únik se však stal předmětem ostré kritiky. Podle některých hlasů jde o závažné narušení národní bezpečnosti, trestný čin a nezodpovědnost. Demokraté chtějí celou věc prošetřit. Ozývají se výzvy k propuštění Waltze.
Aplikace Signal se běžně používá mezi americkými politiky k domlouvání schůzek, nikoli k plánování vysoce utajovaných vojenských úderů. Její samotné použití pro tyto účely vyvolalo zděšení. Trump pak pobouřil, když řekl, že Waltz padáka nedostane.