Spojené státy zabily vůdce al-Káidy Ajmána Zavahrího pomocí dronu, když stál na balkóně ve svém domě v Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters, BBC, CNN a další zpravodajské servery.
Afghánská vláda Talibanu však smrt Zavahrího, egyptského chirurga, na jehož hlavu byla vypsána odměna 25 milionů dolarů, nepotvrdila. Zavahrí pomáhal koordinovat útoky na Spojené státy z 11. září 2001, které zabily téměř 3000 lidí.
Little-known modified Hellfire missiles likely killed al Qaeda’s Zawahiri https://t.co/C7UyD726Zw pic.twitter.com/SPXtcfanRT
— Reuters (@Reuters) August 2, 2022
Američtí představitelé pod podmínkou anonymity uvedli, že Zavahrí byl zabit, když v neděli v 6:18 vyšel na balkon svého domu v afghánské metropoli. Byl zasažen raketami Hellfire z amerického dronu.
Tálibán se odmítá vyjádřit
„Teď bylo spravedlnosti dosaženo a tento teroristický vůdce už není,“ řekl podle BBC v pondělí americký prezident Joe Biden. Dodal, že po měsících plánování povolil útok a že nebyli zabiti žádní civilisté ani rodinní příslušníci.
„Svět bude bezpečnějším místem,“ řekla britská ministryně zahraničí Liz Truss.
Biden on Zawahiri killing: „Justice has been delivered“ https://t.co/Wl0gW5l1iF
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 2, 2022
Tři mluvčí vlády Tálibánu se v úterý odmítli vyjádřit. Spojené státy obvinily Tálibán z porušení dohody mezi nimi tím, že Zavahrího ukryl. Mluvčí ministerstva vnitra Afghánistánu uvedl, že v Šerpuru, zelené rezidenční čtvrti v centru Kábulu, byl raketou zasažen dům. „Nebyly žádné oběti, protože dům byl prázdný,“ řekl Abdul Nafi Takor. Tálibánské úřady znemožnily přístup všem novinářům.
V Kábulu jsou výbuchy na denním pořádku
Žena, která žije v sousedství a mluvila s agenturou Reuters pod podmínkou anonymity, uvedla, že se se svou devítičlennou rodinou schovala do bezpečné místnosti jejich domu poté, co o víkendu zaslechla výbuch. Když později vyšla na střechu, neviděla žádný rozruch ani chaos. Předpokládala, že šlo o raketový nebo bombový útok, což není v Kábulu nic neobvyklého.
Vysoký představitel Tálibánu agentuře Reuters řekl, že Zavahrí bydlel dříve v provincii Hilmand. Přestěhoval se do Kábulu poté, co Tálibán převzal vládu v zemi v srpnu loňského roku.
Americké ministerstvo zahraničí varovalo americké občany v zámoří, že po této akci „existuje vyšší potenciál pro protiamerické násilí“ a že příznivci al-Káidy „se mohou snažit zaútočit na americká zařízení, personál nebo občany“.
Poté, co US Navy SEALS v roce 2011 zastřelili bin Ládina v Pákistánu, jej ve funkci vůdce nahradil právě Zavahrí. Pákistánské ministerstvo zahraničí v úterý uvedlo, že „stojí za potíráním terorismu v souladu s mezinárodním právem a příslušnými rezolucemi OSN“.
Útoky na americkou loď i velvyslanectví
Zavahrí strávil roky jako hlavní organizátor a stratég al-Káidy. Nedostatek charismatu a konkurence ze strany soupeřících militantů Islámského státu však ochromily jeho schopnost inspirovat k ničivým útokům na Západ. Nicméně se předpokládá, že s dalšími vysoce postavenými členy al-Káidy Zavahrí zosnoval útok na námořní loď USS Cole v Jemenu z 12. října 2000, který zabil 17 amerických námořníků a zranil více než 30 dalších. Ve Spojených státech byl obžalován za svou roli při bombových útocích na americké velvyslanectví v Keni a Tanzanii ze 7. srpna 1998, které zabily 224 lidí a zranily více než 5000 dalších.
V posledních letech se několikrát objevily zvěsti o Zavahrího smrti a dlouho se tvrdilo, že byl ve špatném zdravotním stavu. Útok dronem je prvním známým útokem USA v Afghánistánu od chaotického stažení amerických a spojeneckých jednotek a diplomatů v roce 2021.
„Kritizoval jsem rozhodnutí prezidenta Bidena opustit Afghánistán, ale tento úder ukazuje, že stále máme schopnosti a vůli tam jednat, abychom ochránili naši zemi,“ řekl americký představitel za demokraty Tom Malinowski.