Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo, že pro cestující z Konga a Guinei budou od příštího týdne platit bezpečnostní opatření. V těchto zemích se rozmohla ebola, informuje CNN.
Svět momentálně děsí pandemie způsobená novým koronavirem, to ale neznamená, že neexistují jiné potenciálně závažné hrozby. Ve dvou afrických zemích, konkrétně v Demokratické republice Kongo a Guinejské republice se opět začala šířit krvácivá horečka ebola. Vláda USA bude proto od příštího týdne soustředit všechny cestující z těchto zemí na šest letišť. Aerolinky budou o těchto pasažérech sbírat data a sdílet je s CDC a místními zdravotnickými zařízeními.
Opatření budou podobná těm, co USA přijaly při dvou předchozích epidemiích eboly v letech 2014 a 2018. Tehdy si pasažéři, kteří se vraceli ze zemí nejvíce postižených ebolou, nechali změřit teplotu a museli odpovědět na otázky, jestli se setkali s někým, kdo měl ebolu. V Africe v uplynulých letech zemřely na ebolu tisíce lidí.
Riziko je extrémně nízké
CDC uvedlo, že epidemie propukla v uzavřených oblastech a riziko, že se ebola dostane do Spojených států, je extrémně nízké. „Vláda Spojených států přijme opatření, která se budou týkat jen malé skupiny pasažérů cestujících z Demokratické republiky Kongo a Guinei, pouze z předběžné opatrnosti,“ uvedlo CDC. „Administrativa prezidenta Bidena úzce spolupracuje s postiženými zeměmi a pomáhá jim, aby ohniska eboly nepřerostla v epidemie,“ sdělil úřad.
Guinea začala už minulý týden proti ebole očkovat, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). V zemi se k minulému čtvrtku objevilo devět případů a pět lidí na ebolu zemřelo. Kongo zaznamenalo osm případů a čtyři mrtvé.
Červený kříž poslal do obou zemí 700 dobrovolníků, vlády obou zemí apelují na lidi, aby dodržovali bezpečnostní opatření a nahlašovali jakékoliv známky onemocnění. Ebolu způsobuje virus, který se přenáší krví a tělními tekutinami, přenos vzduchem zatím nebyl zaznamenán. Teoreticky se může šířit tzv. většími kapénkami, tedy například při kašli, ale pravděpodobnost, že by se takhle člověk nakazil, je velice mizivá.
Mezi příznaky propuknutí onemocnění patří horečka, bolesti svalů a kloubů, po několika dnech přichází krvácení ze všech tělesných otvorů. Virus napadá vnitřní orgány, například játra. Nemoc zabíjí v 50 až 90 procentech případů a nefungují na ni téměř žádné léky.