Spojené státy zaznamenaly v pondělí rekordní přírůstek 1,48 milionu nových případů nákazy koronavirem. Vyplývá to ze statistik vedených Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU). Agentura Reuters uvádí nárůst o 1,35 milionu nakažených. V obou případech jde o dosud nejvyšší denní přírůstek na světě. V amerických nemocnicích je zároveň podle ministerstva zdravotnictví dosud největší počet lidí nakažených koronavirem. Americký prezident Joe Biden dnes přesto uvedl, že USA jsou podle něj v boji proti covidu-19 na dobré cestě.
Podle dat JHU země, která má zhruba 330 milionů obyvatel, v posledním týdnu zaznamenala průměrně přes 750.000 infekcí na den, což je asi třikrát více nákaz než na vrcholu dosud nejhorší vlny, jež kulminovala loni v lednu. Vedle nákaz a hospitalizací v posledních dnech přibývá i úmrtí spojených s covidem-19.
Před dneškem byl nejvyšší denní počet ohlášených infekcí spojený se pondělím 3. ledna, kdy Reuters zaregistroval 1,03 milionu nových případů, JHU pak 1,17 milionu. Na pondělky obecně připadají vysoká čísla i proto, že řada amerických států nehlásí nová čísla během víkendu. Před rokem průměrné přírůstky po dosažení maxima v podobě necelých 252.000 případů začaly poměrně prudce klesat, nyní se však podle amerických médií zatím nezdá, že by se vlna způsobená variantou omikron chystala výrazněji polevit.
Americké ministerstvo zdravotnictví uvádí, že v nemocnicích je nyní skoro 146.000 lidí nakažených koronavirem. Součet tento týden překonal dosavadní vrchol počtu hospitalizací ze 14. ledna loňského roku. Počet pozitivně testovaných pacientů vyžadujících intenzivní péči je však stále nižší než před rokem nebo během nejhorší fáze letní vlny.
Média v této souvislosti upozorňují, že do počtu hospitalizací s koronavirem jsou započítáváni i pacienti, kteří přišli do nemocnice kvůli jiným zdravotním problémům, ale při příjmu se u nich prokázala nákaza. V současné chvíli nejsou souhrnná data ohledně toho, kolik takových lidí je. Vzhledem k rychlému šíření omikronu to však zřejmě nebude zanedbatelné množství.
Masivní šíření nákazy dopadá i na zdravotnický personál, jehož členové kromě infekce bojují také s vyčerpáním. Se zásadním nedostatkem pracovníků se podle ministerstva zdravotnictví nyní potýká asi čtvrtina nemocnic v USA. Některé státy, jako například Oregon, povolaly na pomoc národní gardu. V Illinois, Massachusetts a dalších zase pozastavují plánované operace.
Odborníci podle listu The Washington Post varují, že se bude tlak na nemocnice ještě zvyšovat. Podle jejich modelů by počty hospitalizovaných mohly dosáhnout až 275.000 či dokonce 300.000 lidí, a to už na přelomu ledna a února.
Někteří experti nicméně doufají, že by nynější vlna mohla rychle vyvrcholit a počty infekcí pak klesat podobnou rychlostí, jakou rostly. V místech, jako jsou města New York a Washington, která byla zasažena mezi prvními, v posledních dnech již klesá sedmidenní incidence, což by mohlo být znamením, že vlna brzy ustoupí.
Rozmach omikronu zasáhl v podstatě všechny státy USA, mezi nejvíce postižené patří severovýchod země, zejména státy New York, New Jersey a Rhode Island. Nejméně 40 z 50 amerických států nyní registruje dosud nejvyšší počty nakažených od začátku pandemie, nebo se těmto rekordům blíží.
Velký počet nákaz poznamenal i provoz škol, kde chybí učitelé i například řidiči autobusů, kteří každý den svážejí žáky na výuku. V Chicagu více než 300.000 žáků v pondělí odpadla výuka už čtvrtým dnem v důsledku sporu mezi vedením města a učiteli ohledně toho, jaká ochranná opatření za současné situace přijmout. V pondělí večer nicméně strany dospěly k dohodě a ve středu by se žáci mohli vrátit do tříd.
Nová vlna epidemie přinesla i výpadky v hromadné dopravě, přičemž aerolinky od Vánoc v USA zrušily tisíce, ne-li desetitisíce letů. V New Yorku zase nejezdí tři linky metra kvůli velkému počtu nemocných strojvedoucích.
Průměrný počet zemřelých se v USA nyní pohybuje kolem 1700 za den, na přelomu roku přitom činil 1250. Nárůst by však podle expertů mohl do určité míry souviset s výpadky v nahlašování dat v období svátků, a není proto zcela vypovídající.