Spojené státy americké v noci na dnešek podnikly další vojenský útok proti šíitským povstalcům, známým jako Hútíové, v Jemenu. Podle informací americké armády, které přinesla agentura Reuters, směřoval tentokrát útok proti jejich radaru. Povstalci však tvrdí, že terčem byla jemenská metropole Saná, kterou mají pod svou kontrolou.
USA a Velká Británie s podporou několika dalších zemí proti Hútíům poprvé zaútočily v noci na pátek. Tento krok byl reakcí na útoky povstalců na lodě v Rudém moři. „Tento úder uskutečnila loď USS Carney za použití útočných střel Tomahawk,“ uvedla americká armáda k nové vojenské akci, podle níž šlo o útok spojený s jedním z pátečních cílů.
At 3:45 a.m. (Sana’a time) on Jan 13., U.S. forces conducted a strike against a Houthi radar site in Yemen. This strike was conducted by the USS Carney (DDG 64) using Tomahawk Land Attack Missiles and was a follow-on action on a specific military target associated with strikes… pic.twitter.com/YE5BKJLGBv
— U.S. Central Command (@CENTCOM) January 13, 2024
Americký ministr obrany Lloyd Austin v prosinci 2023 sestavil koalici, jejímž cílem je chránit námořní trasu přes Rudé moře. Tato koalice, kterou tvoří deset zemí včetně Francie, Itálie, Kanady, Nizozemska a Bahrajnu, reaguje na opakované útoky Hútíů na lodě plující v oblasti od listopadu 2023. Kromě USA a Británie se ke koalici přidala například i Austrálie.
Jemenské povstalce podporuje Írán a své akce zdůvodňují válkou Izraele v Pásmu Gazy, která začala v reakci na teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael 7. října. Hútíové v pátek podle USA odpálili nejméně jednu balistickou střelu proti nákladnímu plavidlu.
V noci na 12. ledna 2024 koalice zaútočila na základny Hútíů pomocí stíhaček a válečných lodí. Přestože televize kontrolovaná rebely informovala, že v noci na dnešek společně útočily USA a Británie, američtí činitelé hovoří jen o útoku USA. Od listopadu Hútíové zasáhli několik lodí v Rudém moři a dalších více než 2000 donutili, aby se plavily jinou námořní trasou.