Americká diplomacie je zapojená do diskusí o možnosti vyslat do Pásma Gazy mezinárodní kontingent, pokud se Izraeli podaří z oblasti vytlačit islamistické hnutí Hamás. Webu Politico to dnes řekli dva američtí senátoři, kteří tak částečně potvrdili úterní zprávu agentury Bloomberg. Podle jejích zdrojů se v zákulisí diskutuje o vícero variantách uspořádání po izraelské ofenzívě.
Podle senátorů Chrise Van Hollena a Richarda Blumenthala jsou úvahy o mezinárodní misi ve velmi rané fázi. „Probíhají rozhovory o možném složení mezinárodní síly,“ cituje Van Hollena Politico. „Jsou velmi předběžné a křehké,“ dodal.
U.S. discussing peacekeeping force for Gaza after Hamas falls, senators say https://t.co/zX8nVfB1JE
— POLITICO (@politico) November 1, 2023
Zprávy o diplomatických jednáních přicházejí na pozadí eskalujících izraelských vojenských operací v Gaze. Z této oblasti 7. října spustilo útok na jižní Izrael militantní palestinské hnutí Hamás a židovský stát poté označil za svůj cíl zničení Hamásu. Neprezentoval však žádný plán pro správu Gazy po případném úspěchu svého tažení.
Bloomberg s odvoláním na informované osoby uvádí, že Spojené státy a Izrael zkoumají tři varianty včetně mezinárodní mise, která by mohla zahrnovat i americké vojáky. Americká vládní mluvčí Adrienne Watsonová nicméně v prohlášení odmítla, že by se diskutovalo o americké přítomnosti v Gaze.
Druhou projednávanou možností je podle agentury Bloomberg mírový mechanismus po vzoru toho, který zejména na Sinajském poloostrově dohlíží na dodržování mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem z roku 1979. Třetí zvažovaný scénář spočívá v dočasné správě OSN, napsala zpravodajská agentura.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken při úterním vystoupení v americkém Senátu uvedl, že Washington vidí jako ideální vyústění návrat Gazy pod palestinskou samosprávu, která aktuálně působí na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. „Pokud by tato myšlenka ztroskotala, jsou zde jiná, dočasná uspořádání“, uvedl. Zmínil přitom možnou roli „mezinárodních agentur“ a řekl, že Izrael nechce nad Pásmem Gazy převzít plnou kontrolu.
V dlouhodobém horizontu prosazují USA, stejně jako Evropská unie, takzvané dvoustátní řešení, tedy vytvoření suverénního palestinského státu sousedícího s Izraelem. Politika Západu v tomto směru však v posledních letech nepřinášela pokrok.