Ústavní soud zamítl stížnost týkající se předvolební kampaně hnutí SPD, Trikolory a PRO v krajských volbách. Kritici kampaně upozorňovali na rasistické a xenofobní prvky, ale soud rozhodl, že podaná stížnost je zjevně neopodstatněná.
Stěžovatelé se před volbami obrátili na soudy s žádostí o zásah proti kontroverzním plakátům, které podle nich porušují demokratické hodnoty. Jednalo se například o plakát s vyobrazením muže tmavé pleti s nožem v ruce a nápisem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu“, nebo plakát s romskými chlapci s cigaretou a textem „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…“. Podle advokátky Pavly Krejčí, která zastupovala stěžovatele, je podobná kampaň neslučitelná s demokratickými principy, informuje iRozhlas.cz.
Ústavní soud odmítl povolební stížnost týkající se kampaně SPD, Trikolory a PRO v krajských volbách. (ČT24)
— Pragrest (@pragrestcz) November 1, 2024
Před volbami soudy žádný zásah neprovedly. Ústavní soud nyní potvrdil své stanovisko a rozhodl, že v tomto případě k porušení zákona nedošlo. Soud dle Aktualne.cz zdůraznil, že ve volebních otázkách musí postupovat zdrženlivě a že případné změny pravidel jsou záležitostí politiků, nikoliv soudů. „Prohlášení voleb za neplatné nemůže být chápáno jako trest za to, že jedna z kandidujících stran porušila pravidla vedení volební kampaně,“ uvedl soudce Tomáš Langášek.
Krejčí dále kritizovala současnou volební legislativu, která podle ní neposkytuje dostatečnou ochranu proti kampaním s prvky rasismu či výzev k násilí. Zdůraznila, že prokázat, jak konkrétně nezákonná kampaň ovlivnila výsledky voleb, je téměř nemožné. Podle Krejčí by soudy měly posílit ochranu před takovými kampaněmi, aby se předešlo podobným případům v budoucnosti.
Ústavní soud však stěžovatelům nevyhověl a zamítl jejich požadavky jako neopodstatněné. Soud uvedl, že k zásahu do volebního procesu by přistoupil pouze tehdy, pokud by bylo jasné, že volební kampaň hrubě narušila výsledky voleb. „Lid je zdrojem veškeré státní moci a konstituuje ji primárně prostřednictvím voleb,“ konstatoval Ústavní soud.
Krajské volby byly pro hnutí SPD úspěšné, získali 41 mandátů a poprvé dosáhli zastoupení ve dvanácti krajích. Úspěch hnutí SPD je tak dalším důvodem, proč se soudy zdráhají rušit výsledky voleb na základě jednotlivých kampaní, které se mohou jevit jako kontroverzní.