Tři mladé zaměstnankyně afghánské televizní stanice Enikas TV v Jalalabádu byly zastřeleny. Jde o další ze série vražedných útoků na novináře, které momentálně rozsévají ve válkou zmítané zemi strach. K vraždám se přihlásil ISIS, jeden z podezřelých je ve vazbě. Informuje o tom CNN, Associated Press a další servery.
Podle ředitele televizní stanice Zalmai Latifiho se jednalo o mladé ženy, které začaly v televizi pracovat po studiích. Zemřely ve dvou zřejmě koordinovaných útocích. „Všechny tři jsou mrtvé. Vracely se domů z práce, když byly zastřeleny,“ potvrdil Lafiti. Podle informací AP News byla nejdřív zastřelená jednadvacetiletá Mursal Wahidi, která šla domů pěšky. Jen pár kroků od televizní budovy ji střelec zasáhl do hlavy a hrudníku, pak uprchl. Její dvě kolegyně, Sadia Sahat (21) a Shahnaz Raufi (20) jely domů rikšou. Když vystoupily, zahájili na ně palbu útočníci, kteří je zřejmě cestou sledovali. Obě dívky zabili a zranili dva kolemjdoucí.
Podle agentury Reuters policie zadržela člověka jménem Qari Basir, který byl zřejmě hlavním útočníkem. Basir je údajně ve spojení s radikálním protivládním hnutím Taliban, ačkoliv Taliban už popřel, že by měl s vraždami novinářek cokoliv společného. Podle serveru Al Jazeera se k útokům přihlásil Islámský stát.
Koordinovaná vražda tří novinářek je pokračováním série vražedných útoků na žurnalisty v Afghánistánu, který je obecně považován za zemi, v níž je tato práce velmi nebezpečná. Za posledního půl roku bylo v zemi zavražděno patnáct novinářů a pracovníků v médiích. Mezi afghánskými novináři se šíří strach, někteří s touto prací končí. Nepokrytě jim vyhrožuje i afghánská vláda, podle níž novináři nesmí psát o zabíjení civilistů vládními bezpečnostními složkami.
„Cílené vraždy žurnalistů rozsévají strach v novinářské komunitě. To vede k autocenzuře, někteří novináři z médií odcházejí nebo dokonce uprchnou ze země,“ citovala CNN afghánského novináře Mujiba Khalwatgara.
Sám Zalmai Latifi, nadřízený zastřelených novinářek, byl před čtyřmi lety unesen neznámými ozbrojenými muži, kteří za něj žádali výkupné. Policie jej osvobodila a šest únosců zatkla.
Taliban vinu odmítá
V mnoha případech zůstanou útočníci nedopadeni a nepřijde se ani na to, kdo za vraždami stojí. K některým se přihlásí ISIS, k jiným ale ne. Vláda se většinou snaží svést vinu na Taliban, který to tvrdošíjně odmítá a viní vládu za to, že jeho očerňováním se snaží podrývat mírový proces v Afghánistánu.
Americká ambasáda v Kábulu označila zprávu o vraždě novinářek za zdrcující a kondolovala rodinám zastřelených dívek. „Cílem těchto útoků je zastrašování, chtějí novináře donutit se shrbit. Pachatelé chtějí zadusit svobodu projevu v zemi, kde média v posledních dvaceti letech vzkvétala. To se nesmí tolerovat,“ tweetovala ambasáda.