Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z válečných zločinů po leteckých úderech, mimo jiné na centrální náměstí ve druhém největším městě země. Informuje o tom BBC.
Při zásahu opery, koncertního sálu a vládních úřadů na náměstí Svobody v Charkově zahynulo nejméně 10 lidí a 35 bylo zraněno. Později byla zasažena hlavní televizní věž v kyjevské metropoli, což vyřadilo média z vysílání. Záběry na sociálních sítích ukazovaly kouř valící se z ocelové konstrukce. Ukrajinští představitelé uvedli, že při útoku zemřelo pět lidí, ale věž zůstala stát.
Prezident Zelenskyj přednesl z úkrytu pro Evropský parlament projev, v němž obvinil Rusko z válečných zločinů a terorismu. Vyzval EU, aby dokázala, že je s Ukrajinou.
„To je cena za svobodu,“ řekl pan Zelenskyj. „Je to teror proti Ukrajině. Na náměstí nebyly žádné vojenské cíle – nejsou ani v těch obytných čtvrtích Charkova, které jsou pod raketovou dělostřeleckou palbu,“ dodal.
V projevu, za který mu poslanci Evropského parlamentu tleskali ve stoje, Zelenskyj poděkoval Evropské unii za podporu při vyzbrojování. „Bez vás zůstane Ukrajina sama,“ řekl. „Dokázali jsme svou sílu. Dokažte, že jste s námi, dokažte, že nás nenecháte padnout.“
Později Parlament uvedl, že se bude zabývat žádostí Ukrajiny o status kandidátské země EU.
Při stejném úderu byl poškozen i nedaleký památník obětem holocaustu. Rokle Babyn Jar je největším evropským masovým hrobem holocaustu, kde nacisté zastřelili 70 000 až 100 000 lidí, převážně Židů.
Zelenskyj na Twitteru uvedl, že útok je „opakováním historie“. „Jaký smysl má říkat 80 let ‚nikdy více‘, když svět mlčí, když na stejné místo v Babyn Jaru spadne bomba?“ zeptal se.
Obavy z konvoje
Mezitím se objevily nové satelitní snímky obrovského ruského vojenského konvoje, který se již několik dní nachází před Kyjevem, v obavách z totálního útoku na hlavní město. Kyjev zatím ruskému náporu odolává.
Konvoj zahrnuje obrněná vozidla, tanky, dělostřelectvo a logistická vozidla a údajně se nachází necelé tři kilometry od města.
Ruské ministerstvo obrany vyzvalo občany ve vojensky citlivých oblastech Kyjeva, aby opustili své domovy.
Ministerstvo, které citovala tisková agentura Tass, uvedlo, že ruská armáda necílí na města, pouze na vojenskou infrastrukturu a že civilnímu obyvatelstvu nehrozí žádné nebezpečí.
Videozáznam nicméně ukázal, jak raketa zasáhla budovu místní vlády a explodovala, což způsobilo mohutnou ohnivou kouli a vyrazilo okna okolních budov. Náměstí Svobody je druhým největším náměstím v centru města a jeho dominantou.
„Včera došlo k velmi intenzivnímu ostřelování obytných oblastí,“ uvedla Maria Avdějevová, mezinárodní bezpečnostní expertka, která je v současné době v Charkově. „Bylo to vlastně poprvé, kdy Rusko záměrně cílilo na domy, v nichž žijí lidé,“ řekla v pořadu Newsday BBC.
„Vodu stále máme, v domě teče. Ale kdykoli může Rusko zasáhnout zařízení kritické infrastruktury. Už teď je nedostatek potravin,“ dodala paní Avdějevová.
Půjde Rusko před soud?
Stále častěji se objevují tvrzení, že se Rusko dopouští válečných zločinů a sílí mezinárodní výzvy k vyšetření útoků.
Rusko již dříve popřelo, že by útočilo na obytné oblasti, ale Mezinárodní trestní soud (ICC), který zkoumá válečné zločiny, chce zahájit vyšetřování.
Hlavní žalobce Karim Khan ještě potřebuje souhlas soudců ICC, aby mohl začít pracovat, ale prozatím požádal svůj tým, aby začal shromažďovat důkazy o zneužívání, například o útocích na civilisty.
Podle OSN uprchlo ze svých domovů před boji více než 600 000 lidí po celé Ukrajině a od čtvrtka bylo na Ukrajině zabito více než 130 civilistů, včetně 13 dětí.