Izrael v pondělí zažil smrtící útok v Haifě, kde útočník pobodal několik lidí. Jeden člověk zemřel a další čtyři byli zraněni. Policie útočníka zastřelila a označila čin za teroristický útok. Incident se stal ve chvíli, kdy Izrael zastavil humanitární pomoc Gaze, čímž ohrozil další příměří s Hamásem.
Podle CBS News k útoku došlo na autobusovém a vlakovém nádraží v Haifě. Obětí byl sedmdesátiletý muž, zatímco čtyři další lidé byli zraněni. Policie uvedla, že útočník pocházel z drúzské arabské menšiny a nedávno se vrátil ze zahraničí. Hamás čin označil za „odpověď na izraelské zločiny“.
GRAPHIC FOOTAGE: Terror attack in Haifa, Israel, today leaves 1 dead, 4 wounded—3 seriously. As expected, the terrorist is a Muslim Druze Israeli, who was neutralized at the scene.
— Breaking911 (@Breaking911) March 3, 2025
Ramadan started on Friday night. pic.twitter.com/WhWZBay8YW
Napětí v regionu vzrostlo po rozhodnutí Izraele zastavit konvoje s pomocí do Gazy. Jak píše AP, Netanjahu tento krok obhajoval tím, že Hamás porušil podmínky příměří. Podle Izraele má skupina před začátkem dalších jednání propustit polovinu zbývajících rukojmích.
Hamás odmítá jednostranné izraelské požadavky a trvá na přechodu k druhé fázi dohody, která by vedla k trvalému příměří a stažení izraelských jednotek z Gazy. „Rozhodnutí o zastavení pomoci je válečný zločin a jasné porušení dohody,“ uvedl Hamás podle CBS News.
Mezinárodní reakce jsou smíšené. Egypt, Katar, Saúdská Arábie i Jordánsko izraelský krok odsoudily, zatímco Evropská unie kritizovala jak postoj Hamásu, tak izraelské zastavení pomoci. Brusel vyzval k „rychlému obnovení jednání o druhé fázi příměří“.
V Izraeli se mezitím konaly protesty proti Netanjahuovi. Demonstranti požadovali dohodu, která by zajistila návrat izraelských rukojmích z Gazy. Netanjahu však čelí tlaku i zevnitř vlády – krajně pravicoví ministři hrozí odchodem, pokud se válka brzy neobnoví.