Čína ve středu oznámila, že lidé pozitivní na infekci covid-19 smějí zůstat v domácí karanténě místo státních karanténních center. Upravila také blokace rizikových oblastí a fungování škol. Informovaly o tom stanice BBC News a France 24.
Čína oznámila další zmírňování pandemických restrikcí. Pozitivní osoby na covid-19 s žádnými či mírnými příznaky již nebudou přemisťovány do karanténních center, místo toho smějí absolvovat domácí léčbu. Výsledky pak mohou úřadům hlásit samy.
Úřady také zrušily povinnost prokazovat se na veřejných místech PCR testy s výjimkou nemocnic a škol. Školy zůstanou otevřené, pokud nedojde k rozšíření viru v kampusu, uvedla stanice BBC News.
China to ease quarantine, testing in nationwide loosening of Covid restrictions https://t.co/QexiieSdnh pic.twitter.com/sJCwLkU9Gx
— FRANCE 24 (@FRANCE24) December 7, 2022
Národní zdravotní výbor (NHC) již dále v případě výskytu infikovaných nebude zavádět uzamčení celých čtvrtí nebo měst. Izolaci přesněji zacílí na jednotlivé budovy, bytové jednotky a podlaží. Pokud úřady označí jako oblast za rizikovou a dojde k izolaci, uzamčení skončí v případě zastaveného dalšího šíření infekce do pěti dnů.
NHC rovněž vydal zákaz blokování požárních východů a vstupních vchodů v budovách. Lidé totiž podle instituce musejí mít přístup k lékařské péči a únikovým východům v případě požáru či jiné události.
Nadějné tři dávky
Čína rovněž zdůrazňuje potřebu urychlit očkování starších lidí. „Všechny oblasti by se měly zaměřit na proočkovanost lidí ve věku 60 až 79 let, zrychlit očkování u lidí ve věku nad 80 let a učinit zvláštní opatření,“ stojí v prohlášení NHC.
„Hlavním způsobem, jak Čína může bojovat proti covidu-19 s co nejmenšími škodami, je očkování,“ řekl pro BBC již začátkem týdne profesor Ivan Hung z Hongkongské univerzity. „Tři dávky očkování jsou nutností,“ dodal.
Experti varují, že úřady by měly ve zmírňování restrikcí postupovat pomalu, v Číně totiž žije 1,4 miliardy lidí. V případě nekontrolovaného šíření nemoci by hrozilo zahlcení nemocnic.
V Číně denní počty infikovaných dosahují asi 30 000. Přesto se úřady odklánějí od přísné politiky nulového covidu. Děje se tak po největších projevech občanské neposlušnosti v zemi za poslední desetiletí, píše web France 24.
Demonstrace vyvolal požár v oblasti Sin-ťiang. Oběti požáru podle kritiků nemohly uniknout plamenům kvůli blokování v rámci pandemických restrikcí. Peking však vinu popírá. Stejně tak opakovaně docházelo k opožděné lékařské péči a s tím souvisejícím úmrtím.