Francie nezvýší daň na tabákové výrobky, ale zakáže ochucené jednorázové elektronické cigarety. Prozradila to francouzská premiérka Élisabeth Borne. Chystaný zákaz podle ní může vést k tomu, že si kouření osvojí méně lidí. Informují o tom deníky The National a The Guardian.
Premiérka Francie Élisabeth Borne o tom hovořila v nedělním programu televizní stanice RTL. Vláda podle ní již brzy představí národní strategii boje proti kouření, která počítá se zákazem jednorázových elektronických cigaret.
Tyto inhalátory podle ní vedou ke špatným návykům u mladých lidí a označila je za vstupní branou ke kouření. Borne přiznala, že je kouření ve Francii na vzestupu. Každý den kouří asi čtvrtina tamní populace, což je jedna z nejvyšších hodnot v západním světě.
France to ban disposable vapes to deter young people from smoking https://t.co/4QyBFnrJMH
— The National (@TheNationalNews) September 4, 2023
Každý rok zemře ve Francii na následky kouření 75 tisíc lidí, píše The National. Vláda podle Borne daň na tabák v roce 2024 nezvýší, od zákazu jednorázových e-cigaret si však slibuje, že tomuto špatnému návyku podlehne méně mladých lidí.
Podle francouzské premiérky není viníkem jenom nikotin. „Lze říci, že to není nikotin, ale reflex, na který si mladí lidé zvyknout,“ řekla se Borne. „Tak začnou kouřit. Myslím si, že s tím musíme skoncovat.“
Svět jednotně proti kouření
Epidemii kouření čelí i USA. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se aktuálně zabývá záplavou trhu ochucenými jednorázovými e-cigaretami. Belgie zakázala jejich online prodej a Německo je zakázalo úplně.
Borne se podle The Guardian obává, že příchutě připomínající sladkosti lákají děti. Panují všeobecné obavy, že ochucené e-cigarety cílí na dospívající. Nejtvrději proti e-cigaretám zakročila Austrálie. Povolila je pouze na předpis, a to s nižšími úrovněmi nikotinu a s regulací příchutí.
Nový Zéland zakázal ochucené jednorázové e-cigarety a prodej všech elektronických cigaret poblíž škol. Nařídil rovněž pečlivý popis příchutí na etiketách, jejich regulaci a zákaz reklam s těmito inhalátory. V Česku pro ně žádná omezení neplatí.
Podle nedávné studie japonských vědců je nutné zvýšit zákonný věk pro užívání tabákových výrobků v zemi na 22 let. Osoby mladší dvaceti let trpí větší závislostí, vykouří více cigaret a hůře se tohoto zlozvyku zbavují, ukázaly výsledky.