V americkém tichomořském státě Havaj vybuchla sopka Kilauea. Podle americké geologické služby USGS je erupce nyní v plném proudu. Lidé žijící v blízkosti vulkánu ale nejsou podle místních médií v tuto chvílí v ohrožení.
„To, co bylo jednou chladnoucí lávové jezírko, je nyní novou trhlinovou erupcí,“ uvedla USGS na twitteru. Havajská vulkanická observatoř (HVO), jež spadá pod USGS, zvýšila kvůli erupci stupeň výstrahy ze „sledujte“ na „varování„.
Zároveň byl zvýšen stupeň letecké výstrahy z oranžové na červenou, zatímco se vyhodnocují rizika. Současný stupeň výstrahy znamená, že nebezpečná erupce „hrozí, probíhá nebo se očekává“.
Havajský kanál Hawaii News Now s odvoláním na místní činitele informuje, že erupce není v obydlené oblasti a že nastala pouze na území Národního parku Havajské vulkány.
„Všechno naznačuje tomu, že (erupce) zůstane v kráteru,“ uvedl vědec Ken Hon, který stojí v čele HVO. Dodal, že se láva nepřesouvá k obydlím.
Kilauea vybuchla v roce 2018, kdy chrlila lávu asi čtyři měsíce. Erupce tehdy zničila přes 700 domů, vedla k evakuaci tisíců lidí a zaplavila plochu o rozloze asi 30 kilometrů čtverečních až 24 metrů vysokou vrstvou nyní už ztuhlé lávy.
Před touto erupcí docházelo desítky let k menším erupcím, které však většinou nezasáhly hustě osídlené oblasti.