Vědci v Austrálii slaví nový objev – dosud neviděného pavouka patřícího mezi druhy, které na své hmyzí oběti líčí pasti v podobě „padacích dveří“. Ohromil svou specifickou barvou a tělem podobným krabovi. Informoval o tom online server Lad Bible, ABC News a The Guardian.
Obor arachnologie zažívá zcela klíčový okamžik. V australských horách byl objeven nový, dosud nespatřený, druh pavouka. Řadí se do čeledi sklípákovitých, kteří si staví nory s padacími dvířky. Pojmenován byl Euoplos Dignitas. Jméno odvozené z latiny znamená v překladu důstojnost nebo velikost. Název se zároveň váže k projektu Queensland Muzea, Project DIG, který studii podporoval v terénu, v genetickém výzkumu i laboratorní práci.
Spider discovery, Queensland: Euoplos dignitas found near Bundaberg in web trapdoors https://t.co/RTOtWnCBaf
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) March 21, 2023
Jde o impozantního, červeně zabarveného osminožce s „krabím krunýřem“ a dlouhými nohami. „Samice, které jsou větší než samci, mají téměř pět centimetrů na délku,“ uvedl podle ABC News hlavní arachnolog z Queensland Muzea, Dr. Michael Rix. Dodal, že jsou to ‚krásná, velká‘ stvoření.
Potrava mu spadne přímo do klína
Jak píše Lad Bible, tento „vzácný, obří“ druh pavouka byl objeven v Brigalow Belt – širokém pásu akáciových lesů, který se táhne mezi tropickým deštným pralesem na pobřeží a polosuchým vnitrozemím australského Queenslandu.
Nejvíce se vyskytuje kolem Eidsvoldu a Monta, západně od Bundabergu. Právě tady si tito pavouci staví na zemi své velmi důmyslné nory s korkovými dvířky vyrobenými z půdy, vegetace a hedvábí. Pavouk je podepře dřívkem či kamenem, schová se do nory a čeká na svou oběť. Až se za nic netušícím hmyzem zaklapne poklop, potrava mu spadne „přímo do klína“.
Dr. Rix ale zároveň ujišťuje, že pro člověka pavouk Euoplos Dignitas není žádnou hrozbou. „Když vás kousne, můžete zacítit bodnutí, ale jejich tesáky nemají žádný nebezpečný jed.“
Ven je vyláká jen samička
„V těchto lesních biotopech mají tyto skutečně záhadné padací dveře a většina lidí by si ani neuvědomila, že tam jsou,“ sdělil doktor Michael Rix s tím, že jsou Euoplos Dignitas pravděpodobně ohroženým druhem. Dodal také, že tito pavouci obvykle stráví v norách šest až sedm let a vylézají ven, až když zatouží hledat partnerku. „Ach, jsou jako lidé,“ povzdechl si archeolog.