Australské úřady rozhodly o utracení zastřelením asi devadesáti kosatek černých, které hromadně uvázly na odlehlé pláži v Tasmánii. Informuje o tom BBC, NBC News a další servery.
Hejno podle úřadů uvázlo na místě 24 až 48 hodin a přeživší zvířata již byla v extrémním stresu. Jedná se o část hejna 157 kosatek, které se vylodilo poblíž řeky Arthur River na severozápadě ostrova. Zbytek uhynul krátce po uvíznutí na mělčině. Tým odborníků na místě uvedl, že složité podmínky znemožnily záchranu těch, které přežily, píše BBC.
#Tasmania
— Dr Tom Montgomery (@DrTOMontgomery) February 19, 2025
There is no hope for the pod of 157 stranded False killer whales.
Ocean and weather conditions plus the remote location all hampered attempts to help them.
Here in the US, euthanasia is usually done with medication, but these, unfortunately, will be shot.
🧵1/ pic.twitter.com/vpBI8P2T38
Tasmánie zažila v posledních letech řadu hromadných uváznutí velryb, včetně nejhoršího v historii země v roce 2020. Kosatky černé však takové neštěstí nepostihlo déle než padesát let.
Kosatky černé jsou technicky vzato jedním z největších druhů delfínů na světě, stejně jako jejich jmenovci kosatky dravé. Mohou dorůstat až 6 m a vážit 1,5 tuny.
Místní obyvatelka Jocelyn Flint řekla televizní stanici Australian Broadcasting Corporation, že se na místo vypravila poté, co si její syn všiml neobvyklého úkazu, když byl přes noc na lovu žraloků.
„Jsou tam mláďata… Je jich tam celá rodina. Mají otevřené oči, dívají se na mě a říkají ‚pomoc‘. Je to naprosto strašné,“ uvedla svědkyně.
Místo, kde uvázly, je nepřístupné
Místo vzdálené od města Launceston asi 300 km je nesmírně obtížně přístupné a je obtížné tam dopravit jakékoli záchranné vybavení, řekl médiím mořský biolog Kris Carlyon. „Je to pravděpodobně nejsložitější místo, které jsem za 16 let, co v Tasmánii dělám, viděl,“ řekl. „Mluvíme o velmi drsné, strmé, jednoproudé silnici, která vede do této lokality. Můžeme se tam dostat maximálně s osobním autem, ale jinak nic moc.“
Drsné podmínky znamenaly, že vrátit zvířata do moře na místě, kde uvázla, bylo nemožné, a tak se tým odborníků pokusil dvě zvířata přemístit a znovu vyplavit, ale neúspěšně. „Zvířata se prostě nemohou dostat přes zlom, aby se dostala na volnou vodu. Stále se jen otáčejí a vracejí se zpět k pláži,“ uvedla Shelley Graham z tasmánského úřadu pro parky a divokou přírodu.
Vzhledem k tomu, že podle předpovědi mají být podmínky v následujících dvou dnech podobné, učinili odborní veterinární lékaři pro volně žijící zvířata těžké rozhodnutí o eutanazii zbývajících velryb. „Čím déle jsou tato zvířata na souši, tím déle trpí. Všechny alternativní možnosti byly neúspěšné, eutanazie je vždy až poslední možností,“ cituje Carlyona NBC News.
Vyplavení velryb na břeh je stále záhadou
Chmurný úkol utracení kosatek by měl začít ve středu a pokračovat ve čtvrtek. Úřady stále řeší, jak s mršinami naložit. Místo má pro domorodé obyvatele významné kulturní dědictví, takže mluvčí ministerstva již dříve naznačil, že „můžeme nechat přírodu, ať se vyřádí“.
Úřady požádaly veřejnost, aby se místu vyhýbala, protože v okolí vypukl ve křovině požár a přístup k němu je omezen.
Více než 80 procent případů uváznutí velryb v Austrálii se odehrává v Tasmánii, často na jejím západním pobřeží.
V roce 2020 uvázlo dále na jihu v přístavu Macquarie Harbour přibližně 470 plejtváků obrovských, z nichž asi 350 navzdory záchranným snahám uhynulo. Dalších 200 skončilo na souši ve stejném přístavu v roce 2022.
Velryby jsou velmi sociální savci a jsou dobře známé tím, že skončí na mělčině ve skupinách, protože se pohybují ve velkých, úzce propojených společenstvích, která jsou závislá na neustálé komunikaci.
Existuje celá řada teorií, proč se vůbec velryby dostanou na souš. Někteří odborníci tvrdí, že zvířata mohou být dezorientovaná poté, co se vydala za rybami, které loví, na břeh. Jiní se domnívají, že jeden jedinec může omylem přivést na břeh celé skupiny.