V Barmě pokračují povstalci a junta v bojích i přes dočasné příměří, které strany vyhlásily kvůli ničivému zemětřesení z konce minulého měsíce. Píše to dnes stanice BBC. Přírodní katastrofa si zatím vyžádala podle agentury AP přes 3600 obětí. Dalších 5017 lidí utrpělo zranění a 160 se jich pohřešuje.
Od příměří z poloviny minulého týdne, které vládnoucí junta vyhlásila, provedla armáda do minulého pátku nejméně 14 vojenských útoků, cituje BBC Úřad OSN pro lidská práva. Vláda také obvinila dvě povstalecké skupiny, jež v krátké době po sobě vyhlásily dočasné příměří, že se tak domluvily, aby na ni mohly útočit. To ale jedna z nich popřela a uvedla, že pokračuje v bojích, protože se snaží bránit armádní ofenzivě.
Myanmar fighting continues despite post-earthquake ceasefires https://t.co/eoObl4wkcX
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 7, 2025
Ničivé zemětřesení, které zasáhlo Barmu na konci března, mělo sílu 7,7 stupně. Epicentrum se nacházelo nedaleko Mandalaje, druhého největšího města Barmy, které má 1,6 milionu obyvatel. O dva dny později oblast města zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně.
„Pokud někdo bezdůvodně zaútočí na naše vojenské základny, náležitě odpovíme,“ sdělil mluvčí vojenské rady v tiskovém prohlášení. Na dotaz BBC však z armády nikdo nereagoval.
K zastavení bojů a k zaměření se na zpřístupnění humanitární pomoci vyzval vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Pomoc potřebným totiž dobře pokračuje v místech, kde vláda nebrání zdravotníkům vstoupit. Armáda se naopak snaží blokovat pomoc v těch oblastech, které nemá zcela pod kontrolou. Místní lidé si tak musí pomoc organizovat sami, uvádí Úřad OSN pro lidská práva.
Od vojenského převratu v roce 2021 zmítá Barmou vleklá a krvavá občanská válka. Proti vládě se postavila řada povstaleckých ozbrojených skupin, často etnicky definovaných. Zemětřesení tak podle OSN zhoršilo už tak těžkou humanitární krizi v zemi vyvolanou občanskou válkou, která způsobila vnitřní vysídlení více než tří milionů lidí a zanechala téměř 20 milionů lidí v nouzi.