Divočáci v Bavorsku jsou radioaktivní. Z toho důvodu je nikdo neloví a oni se přemnožují. Dlouho se předpokládalo, že za tím stojí černobylská katastrofa, kvůli níž se nad Evropou „zatáhl“ radioaktivní mrak. Podle nové studie to ale zapříčinily i sovětské testy jaderných bomb. Informují o tom Metro a ScienceAlert.
Na severu Ukrajiny došlo 26. dubna 1986 k explozi 4. reaktoru černobylské jaderné elektrárny. Radioaktivní materiály se rychle šířil nad Evropou, a nakonec dosáhly až Spojeného království. Stopy této havárie si stále nesou divočáci v Německu a Rakousku.
Zatímco u většiny zvěře úroveň radioaktivity klesla, u divočáků zůstala na vysokých úrovních. Prasata jsou zde proto méně často lovena a nebezpečně se přemnožují. Vědci ale zjistili, že v tom Černobyl nehraje roli sám.
Wild Pigs in Germany Are Mysteriously Radioactive, And We Finally Know Why https://t.co/CzBnVjBuS1
— ScienceAlert (@ScienceAlert) August 30, 2023
Deník Metro upozornil na studii, podle které čelila prasata kontaminaci již o desetiletí dříve. Vědci změřili maso divokých vepřů z celého jižního Německa detektorem gama záření a porovnali množství cesia-135 s cesiem-137 pomocí hmotnostního spektrometru.
Tyto izotopy vznikají během štěpení v jaderném reaktoru či jaderných zbraních. Rozkládají se však odlišnou rychlostí v závislosti na jejich původu. Vědci jednoduše řečeno mohli analýzou masa zhruba datovat, kdy k ozáření zvířat došlo.
Můžou za to Sověti
Jak upozornil ScienceAlert, cesium-137 má poločas rozpadu 30 let a cesium-135 dva miliony let. Jejich poměr může určit, odkud radiace pochází. Podle výsledků měření publikovaných v časopise Environmental Science & Technology na tom mají podíl Sověti.
Testy jaderných bomb poskytly masu až 68 procent veškeré kontaminace a v některých vzorcích překročilo cesium bezpečnostní limity i bez radiace z Černobylu. „Některé z našich vzorků překračují tyto limity až 25krát,“ řekl hlavní autor studie Georg Steinhauser.
Sovětský svaz provedl během studené války stovky jaderných testů, píše dále Mirror. Zbraňové testy v polovině 20. století byly nedoceněným zdrojem radioaktivního cesia pro německou půdu, tvrdí vědci.
Tu nerovnoměrně zasáhla i černobylská havárie. „Kontaminaci z obou zdrojů pohltila potrava divočáků, což přispělo k jejich trvalé radioaktivitě,“ uvedl Steinhauser. Varoval, že jaderné výbuchy mohou kontaminovat taková zvířata na celá desetiletí.