Stovky migrantů na bělorusko-polské hranici v úterý čelily mrazu a choulily se u táborových ohňů před ploty z žiletkového drátu a řadami polských pohraničníků, kteří jim blokovali vstup do Evropské unie. Informovaly o tom agentura Reuters a server BBC.
EU vládu prezidenta Alexandra Lukašenka obvinila, že migranty využívá pro politický boj a ohrožuje lidské životy. Má jít o pomstu za sankce, které blok na Minsk uvalil již dříve v souvislosti s porušováním lidských práv.
Lukašenko organizování nelegální migrace popírá. Jeho vláda, kterou podporuje Rusko, naopak obviňuje Evropu a Spojené státy ze strádání lidí uvízlých na běloruské hranici s Polskem, kde se nyní podle BBC nachází nejméně dva tisíce migrantů.
„Po příjezdu jsou vytlačeni na hranici a nuceni k nelegálnímu vstupu do Evropské unie,“ řekl mluvčí Komise Peter Stano.
Polské úřady se připravily na další střety poté, co se někteří migranti v pondělí pokusili prolomit hraniční plot pomocí klád, rýčů a dalších nástrojů. Došlo tak k eskalaci měsíce trvající krize, při níž zemřelo nejméně sedm migrantů.
Polská pohraniční stráž řekla agentuře Reuters, že na běloruské straně plotu tábořilo asi osm set lidí, kteří byli součástí skupiny až čtyř tisíc migrantů tam a v okolních lesích.
„Běloruský režim útočí na polskou hranici, EU, způsobem, který nemá obdoby,“ řekl polský prezident Andrzej Duda na tiskové konferenci ve Varšavě. „V současné době máme tábor migrantů, kteří jsou blokováni z běloruské strany. Je tam asi tisíc lidí, většinou mladých mužů. Jde o agresivní akce, které musíme odrazit, abychom splnili své závazky jako člen Evropské unie,“ prohlásil prezident.
„Neexistuje způsob, jak uniknout“
Migranti popsali, jak běloruské úřady zabavily jejich telefony a zatlačily je k hraničnímu plotu. „Nikdo nám nedovolí se nikam dostat, Bělorusko ani Polsko,“ řekl BBC prostřednictvím videohovoru 33letý Shwan Kurd z Iráku. Na začátku listopadu podle svých slov dorazil do Minsku z Bagdádu a nyní je v provizorním táboře několik metrů od polského plotu.
„Není způsob, jak uniknout,“ prohlásil. „Polsko nás nepustí dovnitř. Každou noc létají helikoptéry. Nenechají nás spát. Jsme tak hladoví. Není tu žádná voda ani jídlo. Jsou tu malé děti, staří muži a ženy a rodiny,“ dodal Iráčan.
S nelegálními migranty se potýká i Litva a Lotyšsko
Polsko, Litva a Lotyšsko zaznamenaly v posledních měsících nárůst počtu lidí, kteří se do zemí pokoušejí nelegálně vstoupit z Běloruska. Jedná se především o mladé muže, ale i ženy a děti, převážně z Blízkého východu a dalších zemí Afriky a Asie.
Polsko nicméně zaznamenalo nejvíce příchozích, zejména v okolí svého hlavního hraničního přechodu Kuznica. Polský parlament už na konci října odhlasoval výstavbu kontroverzní zdi na hranicích s Běloruskem.
Polská pohraniční stráž uvedla, že v pondělí zaregistrovala 309 nelegálních pokusů o prolomení hranice a bylo zadrženo 17 lidí, zejména Iráčanů. Úřady oficiální hraniční přechod s Běloruskem poblíž místa, kde se snažily protlačit stovky migrantů, uzavřely v úterý v 6:00 SEČ.
Polsko v oblasti nasadilo další vojáky, pohraniční stráž a policii, zatímco sousední Litva uvedla, že by na své hranici s Běloruskem mohla zavést výjimečný stav.