Ildar Dadin, známý ruský opoziční aktivista, který bojoval na Ukrajině na straně Kyjeva, zemřel v boji. Informuje o tom BBC, Moscow Times a další servery.
Mluvčí skupiny jménem Občanská rada sdělila BBC, že Dadin zemřel. Dodala, že „byl a zůstává hrdinou“.
Opposition activist Ildar Dadin, who was the first Russian to be jailed (in 2015) under a repressive new law on holding peaceful protests, has reportedly been killed fighting for Ukraine
— Francis Scarr (@francis_scarr) October 6, 2024
"If you keep quiet, tomorrow the next person will keep quiet when they come for you," this… https://t.co/sFKqArDfD6 pic.twitter.com/ls9jOSVnhN
Dvaačtyřicetiletý aktivista, který odjel bojovat na Ukrajinu, byl zabit, když se vojáci z jeho dobrovolnického praporu Legie Svoboda Ruska dostali pod ruskou dělostřeleckou palbu v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Prozatím nejsou k dispozici žádné další podrobnosti a samotný prapor se k tomu nechce vyjadřovat.
Ale Ilja Ponamarev, exilový ruský opoziční politik, který byl v minulosti s Legií spojen, řekl BBC, že si je „bohužel jistý“, že Dadin je mrtvý. Další zdroj upřesnil, že to „potvrdili ti, kteří s ním byli v boji“.
„Poslední zprávy, které jsem mu poslal na telefon, jsou stále označeny jako nepřečtené,“ píše i reportér BBC. Jak uvádí The Moscow Times, jeho smrt potvrdila na Telegramu ruská novinářka Ksenia Larina a několik dalších nezávislých ruských médií.
Ildar Dadin se stal v Rusku známým před deseti lety díky své vytrvalosti při pořádání pokojných protestů, když tam zesílily politické represe. Byl první osobou stíhanou podle nového článku 212.1 (přezdívaného Lex Dadin), který v roce 2014 stanovil jako trestný čin opakované porušování stále restriktivnějších pravidel pro protesty v Rusku. V jeho případě to znamenalo, že prostě stál v ulicích Moskvy s transparentem.
Ve vězení jej chtěli znásilnit
Dadin byl odsouzen na dva a půl roku, umístěn do káznice a okamžitě zahájil hladovku. Dozorci ho pak mučili, aby ho přiměli přestat. Brzy po jeho propuštění v roce 2017 novinářům popisoval, jak ho pověsili na zeď za spoutaná zápěstí. Dozorci mu pak vyhrožovali znásilněním. Přiznal, že ho tato brutalita téměř zlomila.
V loňském roce se pak Dadin připojil k praporu ruských dobrovolníků bojujících za Ukrajinu. „Nemohu sedět stranou a nic nedělat, a stát se tak spoluviníkem ruského zla, jeho zločinů,“ vysvětloval. Vždycky se považoval za pacifistu, ale teď vyjmenoval důvody, proč se chopil zbraně: „Agrese, masové zabíjení, mučení, znásilňování a rabování.“ Cítil, že nese osobní odpovědnost za plnohodnotnou invazi Ruska do sousední země.
Původně se v červnu 2023 přihlásil do Sibiřského praporu a loni v zimě přešel do legie Svoboda Ruska. Obě jsou oficiálně součástí ukrajinských ozbrojených sil. Rekruti jsou převážně ruští občané, kteří doufají, že pomoc Ukrajině porazit Vladimira Putina bude prvním krokem k ukončení jeho vlády v Kremlu. Jejich počet není jasný, stejně jako jejich efektivita jako bojové síly.
Statečný, zásadový a čestný
Připsali si několik úspěchů, včetně přeshraničního vpádu do Ruska na začátku tohoto roku v době Putinova znovuzvolení. Pro Dadina však tato zkušenost nebyla taková, jak doufal. Měl pocit, že některé mise, na které byla jeho jednotka vyslána, byly z vojenského hlediska „zbytečné“.
Popsal jednu bitvu, kde skončil osm hodin přišpendlený pod ruskou palbou v kráteru po bombě. Přitom se na něj snažil shodit granát bezpilotní letoun, zatímco jeho spolubojovník dobrovolník vykrvácel. A stejně jako mnoho ukrajinských vojáků byl vyčerpaný, bojoval sotva s volnými dny a kulhal po zranění kyčle.
„Snažil jsem se Rusko zastavit. Podařilo se mi to? Ne. A tisíce lidí byly zabity, protože jsem neudělal dost,“ řekl jednou novinářům z BBC. Ti, kteří ho do boje vyslali, s tím nesouhlasí. „Ildar byl silný, statečný, zásadový a čestný,“ napsala Občanská rada. „Tak bychom si ho měli pamatovat.“