V loňském roce došlo v Botswaně k záhadnému úhynu stovek slonů. Nyní se situace opakuje. Jen za první tři měsíce tohoto roku zde zahynulo 39 slonů. Tentokrát téměř 100 km od oblasti delty řeky Okavango, píše server ScienceNews.
V průběhu roku 2020 byly nalezeny v oblasti delty řeky Okavango na severozápadě Botswany stovky mrtvých slonů. V září poté úředníci došli k závěru, že za jejich úmrtím stojí toxiny produkované sinicemi (cyanobacteria) ve vodě. Nyní v Botswaně zahynuli další sloni.
K současným úmrtím došlo v rezervaci Moremi Game Reserve v severní části země, téměř 100 kilometrů od oblasti delty Okavango. Vědci požadují důkladné vyšetřování, jelikož vláda vysílá smíšené zprávy o příčinách smrti.
Vyloučeny prozatím byly bakteriální infekce i otrava anthraxem. Další laboratorní analýzy nyní pokračují, uvedlo v březnu dle ScienceNews botswanské Oddělení divoké zvěře a národních parků.
Botswana je domovem celkem asi 130 tisíc afrických slonů.
Ministryně životního prostředí, ochrany přírodních zdrojů a cestovního ruchu v Botswaně Philda Kereng pak uvedla na konci března, že jsou na vině dle předběžných výsledků opět toxiny produkované sinicemi.
V loňském roce od března do července 2020 se neustále zvyšovala hojnost sinic s tím, jak ubývaly vodní zdroje. Změna klimatu přispívá k tomu, že se díky oteplení sinicím daří.
K teorii přispívá také to, že jsou opět specificky zasaženi sloni. Pokud by byl na vině antrax, byla by zasažena i jiná zvířata. Rozbor těl neukazuje navíc ani zjevné známky krvácení.
Vyloučeno bylo i pytláctví, neboť těla slonů byla neporušená a se svými kly.
Botswana je domovem celkem asi 130 tisíc afrických slonů. Ti dle přeshraniční dohody, kterou má Botswana se sousedními zeměmi, mohou v rámci migrace putovat přes hranice.
Zimbabwe pak v roce 2020 hlásilo na své východní hranici 37 mrtvých slonů. V tomto případě je dle genetické studie na vině bakterie (Bisgaard Taxon 45). Uvedla to Jessica Dawson, generální ředitelka Victoria Falls Wildlife Trust v Zimbabwe, která provádí laboratorní analýzy týkající se úmrtí slonů této země.
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) v březnu označil africké slony stepní (Loxodonta africana) za „ohrožené“ a slony pralesní (Loxodonta cyclotis) za „kriticky ohrožené“.
Za hlavní hrozbu považuje IUCN pytláctví spolu s rychlým nárůstem využívání půdy lidmi, což zmenšilo a roztříštilo oblasti, kde sloni žijí. Hrát roli může i změna klimatu.
Biolog Stuart Pimm z Duke University a jeho kolegové uvedli, že oplocení, které má chránit plodiny před zvířaty, a hluboká řeka Okavango slony uvěznily. „Sloni tak nemohou uniknout z toho, co pro ně může být nebezpečná situace,“ dodává Pimm.