Brazilci vyšli ve čtvrtek do ulic, aby dali najevo svou podporu demokracii a férovým volbám. Reagují tak na nedávná prohlášení stávajícího prezidenta Jaira Bolsonara. Ta totiž už nyní napovídají tomu, že nehodlá výsledky říjnových prezidentských voleb respektovat, pokud nedopadnou v jeho prospěch. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Kvůli obavám z ohrožení demokracie a férových voleb vyšli Brazilci ve čtvrtek do ulic. Protestovali tak zároveň proti současnému prezidentu Jair Bolsonarovi. V uplynulých měsících totiž začal zveřejňovat prohlášení, která napovídají tomu, že by nemusel respektovat výsledky nadcházejících prezidentských voleb. Konat se mají letos v říjnu. Informoval o tom server BBC.
Bolsonaro například odmítá elektronická hlasovací zařízení, která podle něj umožňují podvádět. Nenechávají totiž za sebou podle něj „papírovou stopu“ jako klasické volby. Pro svá tvrzení však nenašel žádné důkazy, a proto také loni odmítl brazilský Kongres tištěné volební lístky opět zavést. Přesto panují obavy, že by se mohl Bolsonaro dát po stopách bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Po posledních amerických prezidentských volbách totiž odmítl přiznat prohru a označoval volby za zfalšované. Jeho popírání nakonec vedlo k útoku protestujících na americký Kapitol. Protesty pak Brazilci podle serveru Al Jazeera zorganizovali v několika velkých městech, jako je Rio de Janeiro, Brasilia, Recife a São Paulo. Nesli často také různé plakáty, které hlásaly například „respektujte hlasy, respektujte voliče“.
Brazilci přečetli na protestech petici inspirovanou manifestem z roku 1977
„Po 200 letech naší nezávislosti bychom měli myslet na budoucnost. Místo toho jsme zaměření na to, abychom zabránili návratu do minulosti,“ okomentoval současné dění podle serveru France24 rektor univerzity v São Paulu Carlos Gilberto Junior. Před univerzitou také při protestech zastavila auta a protestující podporovala troubením. Shromáždění se konalo také v právnické fakultě tamní univerzity, jelikož je spojená s bojem za právní stát.
Roku 1977 tam totiž protestující přečetli takzvaný „Dopis Brazilcům“, manifest namířený proti tehdejšímu diktátorství. Ve čtvrtek pak demonstrující přečetli novou petici, která byla zmíněným manifestem inspirovaná. Brazilci v ní varují před čím dál větším ohrožením tamní demokracie.
Petici pak podepsalo přes 900 tisíc lidí, včetně Bolsonarova největšího konkurenta exprezidenta Luiz Inacia Lula da Silva, známého hlavně jako „Lula“. Bolsonaro pak za ním v předvolebních průzkumech prozatím pokulhává. Prezidentem Brazílie je pak od roku 2019.