Nová varianta koronaviru B.1.525 se podle vědců podobá té jihoafrické, která děsí svět, protože na ni méně účinkují vakcíny, informuje BBC.
Jako by nestačila britská varianta, která se začíná masivně šířit už i v Česku. Právě ve Velké Británii vědci objevili další z mnoha mutací koronaviru, která se ve Spojeném království zřejmě vyskytuje už od prosince. Varianta se objevila zatím ve 38 vzorcích, přičemž 36 z nich se našlo v Anglii a dvě ve Walesu.
Tato mutace se objevila už v Dánsku, Spojených státech a v Nigérii. Britští vědci nyní pečlivě studují, jaké riziko by mohla představovat. Zatím je podle nich příliš brzy na to s jistotou říct, jestli bude zařazena na seznam potenciálně nebezpečných variant a jestli by se na ni mělo masivně testovat. Zatím se podle expertů jedná o „variantu pod dohledem“.
Jedním z vědců, kteří nové mutace koronaviru studují, je profesor Ravi Gupta z univerzity v Cambridge. Podle něj má B.1.525 některé shodné prvky s jinými mutacemi. „To je částečně dobrá zpráva, protože můžeme předpovídat, jak se bude chovat,“ řekl BBC.
Profesorka Yvonne Doyleová z vládní zdravotnické agentury Public Health England uvedla, že úřad všechny nové mutace koronaviru bedlivě monitoruje. „Kde je to nutné, tam přijímáme opatření typu extra testování a masivnější trasování kontaktů,“ řekla. „V tuto chvíli nejsou žádné důkazy o tom, že by zrovna tato mutace způsobovala závažnější průběh nemoci, nebo by se rychleji šířila,“ dodala Doyleová.
„Naštěstí se tato varianta zřejmě nešíří rychleji než jiné a její výskyt je zatím velmi nízký. Musíme všechny nové mutace ale opravdu bedlivě sledovat, protože nikdy nevíme, co udělají,“ uvedl hlavní epidemiolog Londýnské univerzity Andrew Hayward.
Mutace, co obejde vakcínu
Varianta B.1.525 má ale v sobě například mutaci E484K, kterou obsahuje i jihoafrický či brazilský typ viru, a která mu usnadňuje lépe proniknout do buňky. Jiné změny ve viru jsou zase podle odborníků podobné britské variantě, která je nakažlivější než původní verze koronaviru. Experti se strachují, že virus se mění dost rychle na to, aby „unikl“ současným vakcínám, kterými se nyní po světě očkují už miliony lidí. Většina vědců je ale stále optimistická a tvrdí, že i když dnes používané očkovací látky byly vyvinuté na standardní typ viru, na nové mutace by měly fungovat také. Jen jejich účinnost může být nižší.
Profesor Gupta a jeho kolegové ale vyslovili domněnku, že právě mutace E484K může vakcíny obelstít. Vědci už vymýšlejí nové vakcíny pro případ, že by se lidé museli kvůli mutacím pravidelně přeočkovávat, podobně jako u viru chřipky.