Nevídaná fosilie dinosauřího mláděte dokonale stočeného ve vejci vrhá další světlo na souvislosti mezi dinosaury a ptáky. O neobvyklém nálezu informuje CNN.
Sedmdesát milionů let stará fosilie uchovává zárodečnou kostru oviraptoridního dinosaura, kterému se přezdívá Baby Yingliang podle názvu čínského muzea, v němž se fosilie nachází. „Kosti mláďat dinosaurů jsou malé a křehké a jako fosilie se zachovávají jen velmi zřídka. Jde o velmi šťastný nález,“ uvedla Darla Zelenitsky, docentka na katedře geověd na univerzitě v kanadském Calgary.
„Je to úžasný exemplář. Studuji dinosauří vejce už 25 let a nic podobného jsem ještě neviděla,“ řekla Zelenitsky. Docentka je spoluautorkou výzkumu, který byl v úterý zveřejněn v časopise iScience.
„Dosud se vědělo jen málo o tom, co se dělo uvnitř dinosauřího vejce před vylíhnutím. Existuje totiž jen velmi málo embryonálních koster, zejména takto zachovalých,“ uvedla v e-mailu pro CNN.
Fosilie se našla už v roce 2000 v čínské provincii Ťiang-si a získal ji Liang Liou, ředitel čínské kamenické společnosti Yingliang Group. Skončila ve skladu a byla z velké části zapomenuta. Zhruba o deset let později zaměstnanci muzea třídili krabice a fosilii objevili při stavbě kamenného přírodovědného muzea Yingliang. Teprve nyní ji ale vědci popsali ve studii.
Vejce je dlouhé asi 17 centimetrů a délka dinosaura od hlavy k ocasu byla odhadnuta na 27 centimetrů. Vědci se domnívají, že v dospělosti, kdyby žil, by byl dlouhý asi dva až tři metry.
Pohybovali se jako ptáci
Vědci z Číny, Velké Británie a Kanady zkoumali polohu Baby Yingliang a dalších dříve nalezených embryí oviraptoridů. Došli k závěru, že se dinosauři před vylíhnutím pohybovali a měnili polohy podobně jako mláďata ptáků. U moderních ptáků jsou takové pohyby spojeny s chováním zvaným přikrčení, které je řízeno centrální nervovou soustavou. Práve to je rozhodující pro úspěšné vylíhnutí.
„Většina známých embryí neptačích dinosaurů je neúplná, s rozpadlou kostrou,“ uvedl Waisum Ma, hlavní autor studie a výzkumník z Birminghamské univerzity.
„Překvapilo nás, že se toto embryo krásně zachovalo uvnitř dinosauřího vejce, ležícího v ptačí pozici. Takovou jsme u neptačích dinosaurů dosud nerozpoznali,“ dodal.
Všichni ptáci se přímo vyvinuli ze skupiny dvounohých dinosaurů známých jako teropodi. Mezi ně patří například i mohutný Tyrannosaurus rex a menší velociraptoři.
Chování před vylíhnutím není jediným rysem, který moderní ptáci zdědili po svých dinosauřích předcích. Tento druh dinosaurů také seděl na svých vejcích a zahříval je podobným způsobem jako ptáci, řekla Zelenitsky.