Čína se opět stala klíčovým centrem těžby Bitcoinu, přestože minulý rok tuto činnost zcela zakázala. Dříve byla v těžbě světovým lídrem. Její podíl na hash rate (výkon sítě Bitcoin) byl více než 50 %. Po zavedení zákazu těžby klesl v červenci 2021 podíl Číny na celkové hash rate na nulu. V letošním lednu stála Čína za asi 21,1 % celkové hash rate. Výsledky zveřejnilo Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF) a informovaly o nich servery South China Morning Post a Finbold.
Dříve byla Čína hlavním centrem těžby Bitcoinu a podle statistik, které v úterý 17. května zveřejnilo Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF), se opět stala klíčovým hráčem, jak informovaly servery South China Morning Post a Finbold.
📣📣New CBECI update shows US has extended its share of global hashrate to 37.84%, with China resurgent to second largest with 21.11%
— Cambridge Centre for Alternative Finance CJBS (@CambridgeAltFin) May 17, 2022
For 1st time, update provides state-by-state granularity of US market share
Read details of update in blogpost at https://t.co/v2HzliQsrw pic.twitter.com/KlWr5dVTKV
V minulém červenci se objevily důkazy, že aktivita klesla na nulu v důsledku zákazu těžby uzákoněného v květnu loňského roku.
Podle statistik však těžební aktivita v Číně v loňském roce rychle vzrostla. Poté, co v červenci a srpnu Čína nevykazovala téměř žádnou aktivitu, se v září vrátila k 22,3 % podílu na hash rate Bitcoin sítě. Tím se dostala hned za Spojené státy, které dosahovaly 27,7 %.
Údaje ukazují silnou nelegální těžbu
Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI, Cambridgeský index spotřeby elektřiny v bitcoinech) pravidelně zveřejňuje CCAF a sestavuje jej na základě geolokačních údajů poskytnutých partnerskými těžebními pooly.
CCAF v prohlášení napsalo:
„Tyto údaje silně naznačují, že v zemi vznikla významná nelegální těžební činnost. Přístup k elektrické energii mimo dodavatele a geograficky rozptýlené malé těžírny patří k hlavním prostředkům, které nelegální těžaři využívají k tomu, aby skryli své těžírny před úřady a obešli zákaz.“
Podle CCAF mohlo být momentální zpomalení způsobeno přesunem těžařů do nelegálních podmínek vzhledem k náhlému oživení čínské aktivity.
Centrum uvedlo:
„Je pravděpodobné, že nemalá část čínských těžařů se rychle přizpůsobila novým okolnostem a pokračovala v tajné činnosti, přičemž skrývala své stopy pomocí zahraničních proxy serverů, čímž odvrátila pozornost a kontroly.“
„Po uplynutí času od zavedení zákazu se zdá, že těžaři v podzemí získali větší seběvědomí a jsou zřejmě spokojeni s ochranou, kterou jim poskytují místní proxy servery,“ dodalo centrum.
Těžaři v Číně také využívají virtuální privátní sítě (VPN), čímž maskují svou skutečnou lokaci. Také se snaží omezit množství energie, kterou využívají v jednom místě. Tím je zajištěno, že místní dodavatel energie není schopen identifikovat neobvyklé vzorce ve spotřebě energie těžařů.