Klimatický summit COP28 právě začíná a během příštích dvou týdnů se zástupci více než dvou stovek států v Dubaji ohlédnou do minulosti a pohlédnou do budoucnosti. A pokud se na ničem nedohodnou, bude to pořádně horká budoucnost. Informují o tom The Independent a BBC.
Klimatický summit COP28 je považován za jednu z posledních šancí omezit globální oteplování na hranici 1,5 stupně. Do Dubaje se právě sjíždějí státníci, podnikatelé, ekologičtí aktivisté a mluvčí domorodých a náboženských komunit.
Úkolem zástupců více než dvou stovek států bude podle listu The Independent během dvou týdnů zrekapitulovat pokrok v boji proti klimatickým změnám a dohodnout se na koordinovaných klimatických opatřeních.
The five things to watch at Cop28 in Dubaihttps://t.co/lySzhQy7LY
— The Independent (@Independent) November 28, 2023
Summit COP28 ale čelí výrazné kontroverzi už kvůli tomu, že se odehrává v kulisách jedné z největších ropných velmocí. Jeho prezidentem byl navíc zvolen Sultan Ahmed Al-Jaber, šéf velké státní ropné společnosti.
Jenom pár dní před začátkem summitu vyšlo díky televizi BBC a investigativní společností Centre for Climate Reporting najevo, že Spojné arabské emiráty plánují využít rozhovory k uzavírání kontraktů na prodej ropy a plynu.
Má Greta pravdu?
Odhalené dokumenty například naznačují možnosti nových dodávek fosilních paliv do Číny, Německa, Egypta a dalších států. Mluvčí COP28 tyto informace popřel jako nepřesné s tím, že BBC zveřejnila neověřené dokumenty, ale potvrdilo to všechny dřívější obavy.
Klimatickému summitu však nepřidává ani neúčast vůdců největších znečišťovatelů – amerického a čínského prezidenta Joe Bidena a Si Ťin-pchinga a probíhající konflikt v regionu. Ten se může odrazit do politických jednání.
Hostitelé COP28 jsou navíc pod velkým tlakem. Klimatologové chystají prohlásit letošní rok za nejteplejší v historii měření. Řada studií včetně analýz OSN upozorňuje na selhání světa a akce klimatických aktivistů po celém světě nabírají na agresivitě.
Nejvíce kritiky sklízí COP28 za to, že se jedná o další velkolepou událost, kde si všichni potřesou rukama a tím to skončí. Nakonec i slavná aktivistka Greta Thunberg prohlásila, že klimatické summity OSN jsou jen „bla, bla, bla“.
Pokud by ale žádné klimatické summity neexistovaly, určitě bychom něco takového chtěli a potřebovali, připomíná BBC. Představují totiž možnost se sejít a o problému diskutovat. Shodnout se na postupu a docílit pokroku je ale těžší.