Mekka světového filmu je na kolenou. Jak je vidět, světla ramp nutně nemusí znamenat jen pozlátko. Pracovníci, kteří se podílejí na hollywoodských filmech, o tom vědí své.
Jakoby nestačily všechny ty lockdowny a krachy kvůli koronaviru. Nyní má na kahánku i filmový průmysl v samotném Hollywoodu. Lidé volají po zvolnění a lepších platových podmínkách. Skutečně hrozí, že se zastaví filmové produkce.
„Lidé jsou unavení. Chtějí být se svými rodinami. Chtějí se vyspat,“ cituje novinářka Dawn Chmielewski G. Victorii Ruskin, pomocnou uměleckou ředitelku z New Yorku, pro magazín Forbes. Žena prý musela změnit práci, protože ji jakožto návrhářku pro filmy a televizní seriály nutili pracovat patnáct hodin denně.
„Mít dva dny za sebou šestnáctihodinovou směnu a chlubit se tím, jak málo jste toho naspali, to není na medaili za statečnost,“ mělo zaznít od dalšího rozčileného zaměstnance. Odborové uskupení IASE, které dodává herce a lidi dalších přilehlých profesí do filmů a divadel, už dál nečekalo a navrhlo stávku.
Aktéři filmu a divadla mají v rukávu triumf, kterým mohou kdykoli udeřit
Dobře informovaná reportérka uvádí, že zmrazení produkcí odsouhlasilo 98 procent členů hollywoodského filmového světa. Pokud dojde k uskutečnění takovéto stávky, vzduchem by doslova proletěly stovky miliard. Agentura Ampere Analysis měla odhadnout celkové náklady na filmy v letošním roce na 225 miliard dolarů. Je tedy zřejmé, že finanční ztráty způsobené protesty by byly enormní.
„Takto dlouhé šichty jsou nebezpečné a nadále už se nedají obhájit,“ prohlásil podle Forbes viceprezident IATSE Michael Miller na tiskové konferenci v Hollywoodu. Zodpovídající obchodní asociace The Alliance of Motion Picture and Television Producers se podle zdroje obhajuje tím, že svět filmu zkrátka čelí následkům Covid-19.
Náznakem vstřícného kroku je alespoň to, že svým zaměstnancům přislíbili větší pauzy na odpočinek a slíbili i zvýšení mezd. Jednou z aktérek má být i představitelka z filmu Black Widow, Scarlett Johanson, která dala v době pandemie spory kvůli výdělku do rukou právníků. Kdyby se stávka uskutečnila, mělo by to tvrdý dopad. Už v roce 2007 došlo k podobné události. Scénáristé utnuli práci na dlouhých sto dní. Odhaduje se, že ekonomika v jižní Kalifornii kvůli tomu přišla o 2,5 miliardy dolarů.