V národním parku ve střední Indii uhynulo během tří dnů deset slonů. Za jejich smrt zřejmě může vzácná otrava plísní. Píše o tom BBC, Hindustan Times a další servery.
Zvířata, která byla součástí stáda 13 slonů, uhynula ve dnech 29. až 31. října v národním parku Bandhavgarh ve státě Madhjapradéš. Předběžná toxikologická zpráva uvádí, že sloni pravděpodobně uhynuli v důsledku konzumace prosa napadeného plísní, píše BBC.
Alarm over death of 10 elephants in India national park https://t.co/gomV7wpLBw
— BBC News (UK) (@BBCNews) November 7, 2024
„Toxikologická zpráva naznačuje, že sloni zkonzumovali velké množství zkažených rostlin a zrn prosa,“ uvedl L. Krishna Murthy, vysoký lesní úředník, který vede vyšetřování úmrtí.
Původní nepotvrzené zprávy hovořily o tom, že sloni byli otráveni pravděpodobně farmáři, aby neničili úrodu. Vládní úředníci však tvrdí, že nic nenasvědčuje úmyslné otravě. Podle toxikologické zprávy byla ve vzorcích odebraných mrtvým slonům nalezena kyselina cyklopiazonová, což je houbový neurotoxin.
Předpokládá se, že sežrali velké množství prosa kodo. Tato obilovina se obvykle pěstuje v suchých oblastech v zemích včetně Indie, Pákistánu a Filipín a v některých částech západní Afriky. Přibližně 35 procent prosa kodo vypěstovaného v Indii se pěstuje v Madhjapradéši.
Tato plodina rychle roste, odolává suchu a lze ji dlouhodobě skladovat. Je také lehce stravitelná a má řadu zdraví prospěšných účinků.
Potenciálně nebezpečný druh obiloviny
Některé studie však zjistily, že konzumace prosa může způsobit intoxikaci a otravu. Zrna jsou totiž často napadena druhem houby, která produkuje kyselinu cyklopiazonovou.
V jiné studii, kterou vypracovali vědci z Indického institutu prosa, se uvádí, že ačkoli mnoho plodin „trpí kontaminací kyselinou cyklopiazonovou, závažné nepříznivé účinky byly zaznamenány pouze u prosa kodo“. Navrhují také, že některé postupy, jako například rychlé sušení sklizené úrody, by mohly zajistit její bezpečnost.
Případy úmrtí zvířat po konzumaci této plodiny existují, nejsou však tak časté. V roce 1933 zemřelo poblíž lesa v jižním státě Tamilnádu 14 slonů poté, co zkonzumovali proso kodo, uvádí se ve zprávě, jejímž spoluautory jsou ekolog Raman Sukumar a mykolog TS Suryanarayanan v časopise Down to Earth. Mezi příznaky otravy patří nevolnost, zvracení, delirium a bezvědomí.
Sukumar, který se intenzivně zabývá problematikou slona asijského a konfliktů mezi lidmi a divokými zvířaty, řekl BBC, že sloni často jedí proso, když vstupují na pole a hledají potravu. Sloni mají dobrý čich, ale mykotoxiny jsou bez zápachu a chuti. „Mám pocit, že se sloni snažili sníst co nejvíce za co nejkratší dobu. Věděli, že je farmáři zaženou,“ řekl.
Dodává, že v růstu plísní na prosu pravděpodobně hrálo roli i počasí. Několik dní před úhynem v regionu vydatně pršelo, což vytvořilo vlhké podmínky příznivé pro infekci houbami.
Expert: Sloni měli smůlu
Jak píše Hindustan Times, místní nyní viní zaměstnance parku, že slony nezačali rychle léčit. A to i přes to, že nebohá zvířata údajně řvala celé hodiny bolestí. Zřízenci to ovšem popřeli.
Poté, co se ve zprávách začalo psát o otravě z prosa, úřady nechaly zničit některé plodiny ve vesnicích v blízkosti národního parku. Také toxikologická zpráva doporučuje zničit zbytky plodin napadených houbou a zabránit vstupu domácích a divokých zvířat na taková pole.
Zemědělci v oblasti však prohlašují, že proso kodo pěstují již léta bez jakýchkoli nežádoucích příhod. Sukumar řekl, že vznik jedovatých látek v plesnivých plodinách je velmi vzácný. „Sloni měli tentokrát smůlu,“ uzavřel.