Jedenáct Indů uvězněných na doživotí za hromadné znásilnění těhotné muslimky během hinduisticko-muslimských nepokojů v roce 2002 bylo propuštěno na svobodu. Píše o tom CNN, Reuters a další servery.
Jejich propuštění odsoudil vdovec po oběti, právníci i politici, uvádí CNN.
Gujarat frees all 11 lifers in Bilkis Bano gangrape casehttps://t.co/fyuZE4Tbd0 pic.twitter.com/fXeb5q5OQL
— The Times Of India (@timesofindia) August 16, 2022
Muži byli odsouzeni počátkem roku 2008. Propuštěni z vězení v Pančmahalsu v západním státě Gudžarát v pondělí, kdy Indie slavila 75 let od konce britské nadvlády.
Násilnosti v Gudžarátu, jedny z nejhorších náboženských nepokojů v Indii, vedly k úmrtí více než 1 000 lidí, většinou muslimů. Gudžarát tehdy vedl jako hlavní ministr současný indický premiér Naréndra Módí. Jeho hinduistická nacionalistická strana Bharatiya Janata Party mu stále vládne.
Nejvyšší pančmahalský úředník agentuře Reuters řekl, že poradní výbor okresní věznice doporučil propuštění po zvážení doby, kterou jedenáct z nich strávilo ve vězení, a jejich dobrého chování.
„Faktem je, že ve vězení strávili téměř 15 let a měli nárok na prominutí trestu,“ řekl Sujal Jayantibhai Mayatra.
Vdovec po oběti je zklamán
Indické zákony umožňují odsouzeným požádat o prominutí trestu po 14 letech ve vězení, uvedli úředníci.
Záběry médií ukázaly muže, který před věznicí krmil odsouzené cukrovinkami. Také se dotýkal nohou jednoho z nich na znamení úcty.
Vdovec po oběti řekl agentuře Reuters, že jsou zklamaní, protože nepokoje zabily také mnoho členů jeho rodiny.
„Přišli jsme o rodinu a chceme žít v klidu, ale najednou se stalo tohle,“ řekl Yakub Rasul. „Neměli jsme žádné předchozí informace o jejich propuštění, ani od soudů, ani od vlády. Dozvěděli jsme se o tom až z médií,“ dodal vdovec.
Opoziční politici a právníci uvedli, že propuštění je v rozporu s deklarovanou vládní politikou, která se snaží povznést postavení žen v zemi, která je proslulá násilím páchaným na ženách.
„Prominutí trestu odsouzeným za hrůzný zločin, jako je hromadné znásilnění a vražda, je morálně a eticky nevhodné,“ řekl starší právník Anand Yagnik. „Jaký signál se snažíme vyslat?“ dodal.