V indické lesní rezervaci bylo nalezeno 18 mrtvých slonů. Pravděpodobnou příčinou neštěstí byl podle tamních úřadů masivní úder blesku, informovala v pátek agentura Reuters.
Vesničané ve čtvrtek v hornaté oblasti rezervace Kandali v Ásámu, 160 kilometrů od hlavního města státu Dispur, objevili celkem 18 slonů po smrti. Pro agenturu Reuters to uvedl zástupce agentury pro ochranu přírody M. K. Jadava.
Tamní ministr pro lesy a divokou zvěř Parimal Suklabaidya prohlásil, že vláda státu v pátek nařídila vyšetřování neštěstí.
„Předběžná zpráva naznačuje, že úmrtí mohlo být způsobeno bleskem, i když pomocí forenzních testů musíme zjistit, zda může existovat nějaký jiný důvod, jako je otrava nebo nemoc,“ dodal ministr.
Mezi mrtvými slony bylo podle agentury Associated Press i pět slůňat. Lesní stráž na místo dorazila ve čtvrtek a objevila 14 uhynulých slonů na kopci a čtyři na jeho úpatí.
Úředníci a místní zákonodárce Jitu Goswami podle svých slov věří, že sloni uhynuli v důsledku úderu blesku, informovala agentura AFP. Soumyadeep Datta, významný ochránce přírody ze skupiny aktivistů v oblasti přírody Nature’s Beckon, však na základě obrázků sdílených na sociálních sítích uvedl, že je to nepravděpodobné.
„Za smrtí slonů může být otrava,“ řekl Datta. „Musíme počkat na pitevní zprávu, kterou lesní správa brzy vyhotoví,“ dodal podle deníku The Guardian.
Jedná se o největší hromadný úhyn slonů za posledních 20 let
Je to poprvé za 20 let, co bylo v Ásámu nalezeno tolik mrtvých slonů najednou, připomněla stanice BBC. Indie je domovem téměř 30 000 slonů indických, což je asi 60 procent divoké populace slonů v Asii. Odhaduje se, že přímo v Ásámu žije více než 6000 slonů indických.
Sloni často vycházejí z lesů hledat potravu. Ochranáři proto vyzvali vládu, aby zabránila zásahu lidí do teritorií slonů a zřídila koridory pro bezpečný pohyb slonů mezi lesy. V posledních letech divocí sloni několikrát pronikli do vesnic, poničili úrodu a v některých případech dokonce usmrtili člověka.