Na přeplněném židovském poutním místě v Izraeli v pátek zemřelo nejméně 44 lidí a více než sto dalších bylo zraněno, uvedli zdravotníci. Jedná se o jednu z největších civilních katastrof v historii země. O neštěstí informovala agentura Reuters a stanice BBC.
K tragédii došlo při oslavách svátku lag ba-omer, kterých se účastnily desítky tisíc ultraortodoxních židů. Součástí každoročních slavností je pouť k hrobu rabína Šimona bar Jochaje, který žil ve druhém století našeho letopočtu. Oslavy zahrnují celonoční modlitbu, mystické písně a tanec.
Podle svědků se lidé ve stísněných prostorách udusili nebo byli ušlapáni.
Záchranné složky přepravovaly raněné osoby do nemocnic v sanitkách i vrtulníky, do pátracích a záchranných akcí se zapojila i armáda.
Během paniky podle záchranářů utrpělo zranění více než sto dalších lidí. Podle svědků byly mezi oběťmi děti.
„Chystali jsme se jít dovnitř tančit, ale najednou jsme viděli, jak kolem probíhají zdravotníci z (záchranné služby) MDA,“ řekl 36letý muž pro agenturu Reuters. Poté viděl sanitky, jak vyjížděly „jedna za druhou“.
Videa zveřejněná na sociálních sítích zachycovala chaotické scény, kdy se muži protahovali mezerami v částech roztrhaného vlnitého plechu, aby unikli do bezpečí. Těla mrtvých ležela na místě katastrofy zabalená v pytlích.
Příčina neštěstí je zatím nejasná
Mluvčí policie uvedl, že celková kapacita na úpatí hory Meron byla podobná jako v předchozích letech, jen některé oblasti u vater byly rozdělené jako preventivní opatření proti šíření covidu-19. To podle izraelských médii mohlo vést k vytvoření neočekávaných překážek, které bránily plynulému přesunu davu.
Jeden z poutníků pro Channel 12 TV řekl: „Mysleli jsme si, že možná došlo k poplachu kvůli podezřelému balíčku. Nikdo si nepředstavoval, že by se to tady mohlo stát. Z radosti se stal smutek, z velkého světla se stala hluboká tma.“
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nešťastnou událost označil za obrovskou tragédii a na Twitteru dodal: „Všichni se modlíme za blaho obětí.“
Soustrast vyjádřil Bílý dům a Evropská unie.
Hrobka u úpatí hory Meron je v židovském světě považována za jedno z nejposvátnějších míst a je každoročním poutním místem. Událost byla jedním z největších shromáždění v Izraeli od vypuknutí pandemie covidu-19 před více než rokem.