Japonsko se téměř přes noc stalo symbolem vítězství nad covidem. Ani experti si ale nejsou jisti příčinou prudkého poklesu případů. Někteří se bojí, že další drtivá vlna nemoci ještě přijde. Informuje o tom AP News.
Bary jsou plné, vlaky přeplněné a nálada je oslavná, přestože panuje všeobecná nejistota, co přesně stojí za prudkým poklesem. Počet nových případů COVID-19 v hlavním městě Tokiu dnes poklesl až pod stovku denně, nejméně za jedenáct měsíců. Přitom ještě v polovině srpna zde laboratoře zaznamenávaly každý den 6 000 případů. Na rozdíl od evropských zemí v Japonsku nikdy nedošlo k lockdownu, pouze k řadě relativně bezzubých výjimečných stavů.
Mezi možné faktory japonského úspěchu patří opožděná, ale pozoruhodně rychlá očkovací kampaň (téměř 70% populace je plně očkováno). Roli může hrát i vyprázdnění mnoha nočních podniků z obav, které se rozšířily během nedávného nárůstu počtu případů. Pomoci mohla i praxe nošení roušek, rozšířena dávno před pandemií, a špatné počasí na konci srpna, které udrželo lidi doma.
„Rychlé a intenzivní očkování v Japonsku mezi osobami mladšími 64 let mohlo vytvořit dočasný stav podobný stádní imunitě,“ uvedl Dr. Kazuhiro Tateda, profesor virologie na univerzitě Toho. Někteří experti ovšem upozorňují i na to, že tzv. kolektivní imunity je u respiračního viru nemožné dosáhnout.
Tateda nicméně poznamenal, že míra očkování prudce vzrostla v červenci až září, právě v době, kdy se rychle šířila infekčnější varianta delta. Upozornil však, že průlomové infekce v USA, Velké Británii a dalších místech, kde očkování začalo o několik měsíců dříve než v Japonsku, ukazují, že samotné vakcíny nejsou dokonalé a jejich účinnost postupně vyprchává.
Představa další vlny straší lékaře
A právě vzhledem k postupně slábnoucí účinnosti vakcíny a blížící se zimě se však odborníci obávají, že Japonsko může čelit další vlně, jako tomu bylo letos v létě. Nemocnice byly zaplaveny závažnými případy a počet úmrtí prudce vzrostl. I tak byl nižší než před očkováním, které začalo v polovině února.
Proč tedy došlo k poklesu? „Je to těžká otázka a musíme vzít v úvahu vliv očkování, který je nesmírně velký,“ řekl ředitel japonského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Norio Ohmagari. „Zároveň lidé, kteří se shromažďují v rizikovém prostředí, jako jsou přeplněná a hůře větraná místa, se už dříve mohli nakazit a získat přirozenou imunitu.“
Japonsko nikdy nemělo lockdown. Mnoho lidí nadále dojíždělo přeplněnými vlaky a navštěvovalo sportovní a kulturní akce na stadionech při dodržování základních hygienických opatření. Bary a restaurace také zavíraly dříve a neprodávaly alkohol.