Ministr zdravotnictví oznámil, že v Jihoafrické republice zemřela již druhá osoba na mpox (dříve opičí neštovice). Stalo se tak necelých 24 hodin poté, co bylo v zemi zaznamenáno první úmrtí na tento virus. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Oba muži ve věku 37 a 38 let byli testováni a ukázalo se, že zemřeli na následky mpox viru, uvedl ministr Joe Phaahla. Ten také uvedl, že letos bylo v zemi zaznamenáno již šest případů – dva v Gautengu a čtyři v KwaZulu-Natal. Všechny byly klasifikovány jako závažné a vyžadovaly hospitalizaci, píše BBC.
A second person has died from viral infection #Mpox in South Africa, sparking calls for members of the public to remain more vigilant. RM pic.twitter.com/H83Q26srrX
— CapricornFM News (@CapricornFMNews) June 13, 2024
Všichni diagnostikovaní muži byli ve věku od 30 do 39 let. Oba byli gayové, což je pro mpox riziková skupina. Nebyli dříve v jiných zemích, kde by epidemie propukla, což naznačuje, že se nemoc přenáší místně.
Phaahla uvedl, že šest diagnostikovaných pacientů mělo nějakým způsobem oslabenou imunitu. Nemocí se nakazili od začátku května. Poznamenal také, že virus byl od roku 2022 zaznamenán ve více než 100 zemích.
„Všech šest nakažených mělo závažný průběh vyžadující hospitalizaci. Měli komorbidity a patřili k rizikové skupině mužů, kteří mají sex s muži,“ cituje jej Reuters. Dva z nakažených se mohli vrátit domů, zatímco dva zůstávají v nemocnici.
Epidemie skončila předloni
Mpox je virová infekcí přenášenou blízkým kontaktem. Mezi počáteční příznaky patří horečka, bolesti hlavy, otoky, bolesti zad a svalů, které mohou přerůst ve vyrážku. Vědci koncem roku 2022 rozhodli o přejmenování nemoci, protože název „opičí neštovice“ se jim zdál rasistický.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v roce 2022 kvůli výskytu mpox stav ohrožení veřejného zdraví. Ten byl sice v loňském roce ukončen, ale v některých zemích jsou stále hlášeny nízké počty případů.
„I jedno úmrtí je příliš mnoho. Zejména na nemoc, které lze předcházet a kterou lze zvládnout,“ řekl ve středu ministr zdravotnictví Phaahla. Vyzval osoby s podezřením na příznaky, aby vyhledaly lékařskou pomoc a pomohly vysledovat kontakty. Každý, kdo přišel do kontaktu s úmrtím, bude sledován po dobu 21 dní.
První případ onemocnění člověka byl podle WHO zaznamenán v Demokratické republice Kongo v roce 1970 a nemoc tam zůstává endemická.