V afghánském hlavním městě Kábulu došlo včera během večerních modliteb k dalšímu bombovému útoku v mešitě. Zahynulo několik lidí, včetně dětí a imáma mešity. K sebevražednému atentátu namířenému proti duchovnímu vůdci Tálibánu, který je rovněž po smrti, se nikdo nepřihlásil. Nejmocnějším nepřítelem hnutí je však Islámský stát. Informovala o tom stanice BBC, list The Guardian a agentura Reuters.
Ve středu při večerních modlitbách došlo v afghánském Kábulu v mešitě Siddiqi ve čtvrti Khair Khana k velkému výbuchu bomby. Podle očitého svědka se jednalo o sebevražedného atentátníka. Další svědkové popsali silnou explozi, která rozbila okna v okolních budovách, uvedla stanice BBC News na svém webu.
Kabul goes Kaboom. https://t.co/AvA3Jk7dtF
— Broward Gator (@BrowardGator) August 18, 2022
Na místo činu v oblasti severního Kábulu ihned po explozi dorazily bezpečnostní složky Tálibánu, který území Afghánistánu kontroluje a slaví rok od převzetí moci v zemi po stažení jednotek USA a NATO loni v srpnu.
Mluvčí Tálibánu řekl, že hnutí útok důrazně odsuzuje. Představitelé tajných služeb Tálibánu agentuře Reuters sdělili, že zabito nebo zraněno mohlo být 35 lidí. Italská nevládní organizace Emergency, která v Kábulu působí, uvedla, že dosud zaznamenala tři úmrtí. Organizace přijala 27 raněných, včetně dětí. „Bylo mezi nimi pět dětí, včetně sedmiletého,“ uvedla organizace na Twitteru.
🔴 #Afghanistan #Kabul: 27 people received at our hospital so far following an explosion in the PD17 area. 5 children among them, including a 7-year-old.
— EMERGENCY NGO (@emergency_ngo) August 17, 2022
Jeden svědek BBC sdělil, že po výbuchu viděl uvnitř mešity rozvalená těla mrtvých, včetně dětí. Deník The Guardian píše, že obětí bylo více než deset.
Tálibán má problém
Mezi oběťmi se nacházelo tělo imáma mešity Siddiqi a prominentního duchovního vůdce Tálibánu Mullaha Amira Mohammada Kabulia.
K bombovému útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Došlo k němu však týden poté, co v Kábulu zabil sebevražedný atentátník při bombovém útoku významného afghánského duchovního, který podporoval Tálibán, Sheikha Rahimullaha Haqqania. Ten mimo jiné kritizoval militantní džihádistickou skupinu Islámský stát (IS).
Podpisem IS jsou brutální útoky na šíitskou menšinu Hazárů, národ obývající hlavně centrální oblast Afghánistánu a severozápadního Pákistánu. V poslední době se však zaměřuje také na Tálibán.
Podle BBC IS v oblasti sílí a aktuálně se jedná o nejmocnějšího nepřítele Tálibánu. Celkem mělo dojít už ke třem útokům na duchovní vůdce hnutí.
Tálibán se navíc potýká s ochromující ekonomickou krizí. Mezinárodní společenství totiž neuznává jeho vládu a zmrazilo financování země.