Podle BBC se bude muset více než polovina obyvatel Kalifornie od dnešního rána podrobit novým restriktivním opatřením. Důvodem je prudký nárůst počtu nemocných ve státě i v celé zemi.
Opatření, která guvernér Gavin Newsom avizoval už ve čtvrtek, zasáhnou více než polovinu ze čtyřicetimilionové kalifornské populace. Lidé se budou muset zdržovat doma a mnoho obchodů bude uzavřeno.
Malé prodejny mohou zůstat otevřeny s omezeními. Bary, restaurace a kadeřnictví musejí zůstat zavřené.
V San Franciscu platí také od neděle lokální lockdown, jehož pravidla jsou podobná. Podle politiků nelze vyloučit, že opatření budou v následujících dnech rozšířena i na další oblasti.
Nový lockdown má trvat nejméně tři týdny.
Hlavním ukazatelem, podle kterého se zavádění přísných opatření řídí, je kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče. Ta klesla ve dvou z pěti kalifornských okresů pod 15 procent. Dokud znovu nestoupne nad toto číslo, zůstanou omezení v planosti.
„V našem boji proti viru nastává zlomový bod,“ uvedl guvernér Newsom. „Nyní musíme konat se vší rozhodností a zabránit přehlcení kalifornských nemocnic, ke kterému by v následujících týdnech došlo.“ Lockdown by měl podle Gavina Newsoma pomoci „oploštit křivku“.
BBC upozorňuje, že Spojené státy v sobotu zaznamenaly již potřetí v řadě rekord v počtu infikovaných za jeden den – bylo jich 230 000. Přes dva a půl tisíce lidí v sobotu na onemocnění zemřelo.
Komentátoři upozorňují, že nárůst může být následkem oslav Dne díkůvzdání, kdy se miliony Američanů vydaly na cesty za svými rodinami
Jak guvernér Newsom, tak starosta San Francisca London Breed se už stali terčem kritiky za nedodržování vlastních protipandemických doporučení, když oba v nedávné době navštívili luxusní restauraci v Napa Valley. Za své selhání se následně omluvili.
Tisková mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová využila příležitosti k útoku na demokratické politiky. Tyto případy podle ní dobře ilustrují „mentální nastavení demokratů: pravidla se týkají jen těch druhých“.